Také Portugalsko se chce vyhnout následování Řecka, v březnu tamní parlament přijal vládní plán státních úspor. Silva upozornil, že problémy by mohly nastat také v Irsku či Španělsku. Problémy zejména jihoevropských zemí eura s dluhy ohrožují ekonomickou stabilitu eurozóny a od konce loňského roku podkopávají kurz eura.
"Pro mě je nepředstavitelné, že by se země mohla dopustit takového deficitu svého státního rozpočtu, jako se to stalo některým zemím v poslední době. Jako předseda vlády a ministr financí bych takový deficit nikdy nedopustil, a proto si myslím, jestli to někdo dopustil, tak bohužel musí nést následky," uvedl Klaus, který je stejně jako Silva profesor ekonomie.
"Musíme si zejména přát, aby se stabilizovala situace v Řecku, protože to je velmi nebezpečná situace pro EU. A musíme si také uvědomit, že trošičku v závětří stojí Irsko, o kterém se prozatím moc nemluví, nicméně tam ta situace nazrává. A pak naše sousední země Španělsko na tom také není moc dobře," dodal portugalský prezident.
Summit EU se nedávno dohodl na podpoře Řecka, kterému hrozí státní bankrot, pokud letos nezíská nové půjčky v sumě přes 50 miliard eur. Státy EU také čelí stejně jako zbytek světa ekonomické krizi.
Oba prezidenti také hovořili o lisabonské smlouvě, která mění činnost EU. Klaus jako její známý odpůrce zopakoval, že sedmadvacítce nijak nepomohla, vyvstávají podle něj problémy, jak ji uplatnit. "EU se určitě přijetím lisabonské smlouvy nestala akceschopnější," usoudil český prezident a dodal, že se také po přijetí smlouvy zvýšil demokratický deficit v EU.
Silva dále doplnil, že by rád viděl větší obchodní spolupráci mezi Českem a Portugalskem. Portugalský prezident proto do Prahy přijel s početnou obchodní delegací. V pátek se také s Klausem zúčastní podnikatelského fóra.