Vláda Roberta Fica v roce 2008 vyhlásila takzvaný všeobecný hospodářsky zájem chránit menší odběratele před vysokými cenami elektřiny a plynu. Ministerstvo hospodářství potom podniku nařídilo, aby pro rok 2009 na tento program vyčlenil šest terrawatthodin elektřiny. Ceny následně stanovil regulační úřad ÚRSO.
SE se rozhodly stát zažalovat a postup vlády přirovnaly k vyvlastnění bez náhrady. Podnik tvrdil, že stát sice může zasahovat do tržních cen elektřiny a udržovat je na nižší úrovni, musí to však firmám kompenzovat. Elektrárny si stěžovaly i na to, že je stát diskriminoval, protože jiným výrobcům nízké ceny nenařídil.
Pravda uvedla, že v roku 2009 hrozilo zdražení cen elektřiny pro domácnosti o pět procent. Postupem státu elektrárny údajně přišly právě o 80 až 100 milionů eur.
Podrobnosti o rozsudku Nejvyššího soudu nejsou podle deníku oficiálně známy. Údajně však rozhodl, že stát formálně pochybil při zadávaní cenových příkazů, a přímo nezkoumal, zda stát vůbec mohl firmu nutit k prodeji za nízké ceny. Soud vynesl verdikt přibližně před měsícem. Ani jedna ze stran sporu rozsudek příliš nechtěla komentovat, protože jej ještě v písemné podobě nedostala.
Slovenské elektrárne jsou dominantním výrobcem elektřiny na Slovensku. Většinový podíl na podniku vlastní po privatizaci za bývalého kabinetu Mikuláše Dzurindy italský Enel. Ficova vláda prodaj energetických podniků kritizovala a tlačila na ně, aby nezvyšovaly ceny energií pro domácnosti.