"Potřeba posílit konkurenceschopnost českého průmyslu je naprosto legitimním tématem, kterému se věnujeme i v našem volebním programu. Ale nesmí to být argumentem pro to, abychom slevovali ze standardů ochrany zdraví a životního prostředí, které patří ke každé civilizované zemi," poznamenal Liška. Není mu jasné, proč se vláda v posledních dnech svého mandátu hodlá zabývat podobným návrhem.
Materiál, u něhož zelení kritizují i fakt, že jej mimo oblast své gesce připravilo ministerstvo průmyslu, měl být podle SZ předložen vládě už v pondělí. Zatím se tak, i kvůli odporu ministerstva životního prostředí, oficiálně nestalo. "Věříme v to, že vláda tento materiál vůbec nebude projednávat," dodal.
První místopředseda zelených a někdejší náměstek ministra životního prostředí František Pelc poznamenal, že z 96 bodů, které mají legislativu zjednodušit, "do černého" trefil jen jeden, který se týká evidence odpadů v různých dotaznících. O dalších šesti je podle zelených možné diskutovat. Zbývajících devět desítek je podle Pelce zaměřeno především ke snížení ochrany životního prostředí.
Je mezi nimi například zásadní snížení projektů, které musí být posuzovány i podle procedury svého vlivu na životní prostředí, a to včetně území, které jsou chráněny EU. "Toto opatření je v rozporu s evropskou legislativou," varoval Pelc. Materiál přenáší odpovědnost za odpady z obalů z producentů na spotřebitele, tedy na občany.
"Velmi revolučním nápadem" je podle Pelce i snížení počtu nedávno vládou schválených tří stovek evropsky významných lokalit. "O konzistentnosti hovořit nebudeme, o ekologickém významu máme zásadní pochybnosti," varoval Pelc.
V materiálu se podle něj "objevují tendence" k vyškrtnutí toxické látky včetně těch s karcinogenními účinky z veřejných registrů, kde mohou občané zjistit, jaké jedy továrny v jejich okolí produkují.
Podle Pelce materiál ministerstva průmyslu také povoluje kdykoliv a komukoliv kácet vzrostlé stromy. "Tedy developerům, silničářům. Takto by mohly zmizet desetitisíce, možná statisíce stromů z naší volné krajiny. Nejsem si jist, jestli toto je opatření k zlepšení konkurenceschopnosti," podotkl místopředseda zelených. Předkladatelé materiálu podle něj také zmenšují účast veřejnosti v rozhodovacích procesech.