"Měli bychom využít první měsíce roku, řekněme leden až červenec, abychom získali návrhy státních rozpočtů," řekl Rehn. Podle něj by nešlo jen o základní rysy rozpočtu, ale o jeho komplexní návrh. Ten by pak posoudila komise a poté i euroskupina, tedy ministři hospodářství a financí eurozóny. Až po této proceduře by se rozpočet dostal k projednávání v národním parlamentu.
Experti nicméně očekávají, že podobný návrh by se mohl setkat s odporem některých členských států. "V případě některých států by se mohl objevit silný odpor v případě, že jsou národní rozhodnutí přesouvána na úroveň EU," řekl internetovému serveru Fabian Zuleeg, hlavní ekonomický analytik bruselského think tanku European Policy Centre. Podle něj by se navíc mohly objevit i legislativní problémy v zemích jako je například Německo.
Diskuse o zpřísnění rozpočtových pravidel se rozvinula po odhalení problémů Řecka, které silné zadlužení přivedlo až na pokraj bankrotu. Postupem času se navíc ukázalo, že Řekové dlouhodobě falšují statistiky státního hospodaření; ekonomové se obávají, že kolaps Řecka by mohl ohrozit stabilitu celé eurozóny.