...daně
* Eventuální koaliční partneři musí souhlasit s konsolidací
* Velká koalice s ODS je prakticky vyloučená
* Privatizace nebudou, penze se obejdou bez "opt-outu"
Robert Müller
Ozdravění veřejných financí se neobejde bez zvyšování daní a programy stran, které říkají opak, "ztrácejí kontakt s realitou", řekl první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Sociální demokracie je favoritem květnových voleb do Poslanecké sněmovny, ale pravděpodobně sama nezíská většinu, a bude tak muset uzavřít nějakou formu spolupráce s dalšími stranami. Sobotka uvedl, že základní podmínkou dohody bude právě fiskální konsolidace.
Nejsilnější mandát by podle předvolebních průzkumů měla velká koalice ČSSD a ODS, kterou ale obě strany vylučují. Sobotka řekl, že programové rozdíly jsou tak rozsáhlé, že by vládní spolupráce mohla "ohrozit politickou identitu partnerů".
"Pouze škrty neumožní realizaci konvergenčního programu. Ani ministerstvo financí nepočítá, že by bylo možné zajistit fiskální konsolidaci pouze na výdajové straně rozpočtu," řekl Sobotka v rozhovoru pro agenturu Reuters.
"Upřednostňujeme model většinové koaliční vlády se středovými stranami. Pokud by nebylo jiné řešení než menšinová vláda v nějaké formě kooperace s KSČM, nebo třeba s KSČM a ještě jinou stranou, pak platí, že součástí dohody musí být scénář fiskální konsolidace," řekl Sobotka.
Konvergenční program, jejž poslala vláda Jana Fischera do Bruselu, počítá s postupným snížením schodku veřejných financí až na 3 procenta hrubého domácího produktu v roce 2013 z 5,9 procenta HDP v loňském roce.
"Cílem je mít v roce 2013 schodek pod 3 procenty... aby se otevřela cesta k přijetí společné evropské měny v letech 2015-2016," řekl Sobotka.
Sociální demokracie navrhuje navýšení příjmů a škrty výdajů, jež by podle jejích výpočtů přinesly státní pokladně ročně 70 miliard korun navíc. Sobotka nicméně uvedl, že některé položky je třeba chápat spíše orientačně, a to zejména na straně úspor.
ČSSD hodlá ušetřit 29 miliard například tím, že zefektivní státní správu, zreviduje uzavřené smlouvy a zavede aukční zadávání veřejných zakázek.
Příjmy státu má posílit zejména navýšení firemních daní o 2 procentní body na 21 procent, návrat progresivního zdanění a nárůst daně z tvrdého alkoholu a tabáku.
Státní rozpočet loni skončil s deficitem 192,4 miliardy korun, letošní rozpočet předpokládá zúžení schodku na 162,7 miliardy korun.
PRIVATIZACE ANI OPT-OUT U PENZÍ NEBUDOU
Čtvrtinu navýšení příjmů státu chce ČSSD získat z dividend společnosti ČEZ <CEZPsp.PR>, jež by měly stoupnout až o 10 miliard korun. Sobotka nicméně uvedl, že toto číslo je mezní, spíše by šlo o jednotky miliard.
V loňském roce získal stát z dividend elektrárenské skupiny, ve které drží 70procentní podíl, celkem 18,7 miliardy korun. Současná dividendová politika předpokládá vyplácení 50 až 60 procent čistého zisku před odečtením minorit.
Bohuslav Sobotka, kandidát ČSSD na ministra financí, zároveň vyloučil reformu penzijního systému v podobě "opt-outu" neboli vyvedení části prostředků z penzijního pojištění do individuálních fondů.
"Nechystáme ani částečnou privatizaci průběžného systému. Pokud budou disponibilní zdroje, rádi bychom je věnovali spíše na podporu stávajícího důchodového spoření," řekl.
Odmítáním reformy penzí jde ČSSD proti doporučením řady analytiků a mezinárodních institucí jako OECD, jež minulý týden uvedla, že Česká republika změnu v důchodech nutně potřebuje. [ID:nMUL627712]
Tento názor sdílí také největší konkurent sociálních demokratů, ODS, jež zároveň říká, že lze konsolidovat veřejné finance bez dalšího zvyšování daní, které už stouply kvůli změnám z "Janotova balíčku". [ID:nMUL324054]
ČSSD zároveň neuvažuje o prodeji státního podílu ve strategických firmách, jako je ČEZ nebo Letiště Praha, uvedl Sobotka s tím, že nyní navíc není příznivá situace, neboť státy s hlubšími fiskálními problémy než Česká republika budou zřejmě nuceny prodávat majetek.
ČEZ se také chystá na rozšíření jaderné elektrárny Temelín, jež se zvažovaným objemem 500 miliard korun řadí mezi největší transakce několika příštích let, a stát by si tak měl tím spíš zachovat ve firmě většinu s vlivem na strategická rozhodnutí, řekl Sobotka.
"Nevidím důvod pro snižování státního podílu v ČEZu," řekl.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]