Důvodem k přesunu podnikání do daňového ráje by bylo podle 53 procent dotázaných zvyšování daní, pro 31 procent podniků je to rostoucí politická nestabilita a shodně pro 22 procent firem často se měnící legislativa a vyšší zisky z podnikání. Pouze osm procent oslovených podnikatelů daňový ráj zcela odmítá.
"Výzkumy agentury ČEKIA jednoznačně potvrdily, že vlastníci firem citlivě reagují na daňové zatížení, stejně jako na podnikatelské prostředí v České republice," komentovala výsledky analytička ČEKIA Petra Štěpánová. Z doplňujících komentářů podnikatelů dále vyplývá, že se podnikatelé obávají volebního vítězství levice a s tím očekávaného růstu daní, dodala.
Více než tři čtvrtiny podnikatelů, celkem 78 procent, si pod pojmem "daňový ráj“ vybaví výrazné daňové zvýhodnění, anonymitu společnosti a jejích vlastníků s daňovým rájem spojuje 18 procent firem. Na druhou stranu 16 procent respondentů si v souvislosti s daňovým rájem představuje podvodníky a praní špinavých peněz.
Vedle daňových úlev majitelé českých firem na daňových rájích nejčastěji oceňují žádnou nebo minimální byrokracii při podnikání (44 procent), minimální kontroly ze strany úřadů (34 procent), výhody odlišného podnikatelského prostředí (27 procent), stejně jako ochranu majetku (24 procent) nebo anonymitu vlastnictví (20 procent). "Výsledky průzkumu potvrdily, že podnikatelé v daňových rájích vedle minimálního daňového zatížení vyhledávají především naprosto benevolentní podnikatelské prostředí," podotkla Štěpánová.
Ve vnímání firem, které jsou kontrolovány z daňového ráje, je podle výsledků průzkumu agentury ČEKIA podnikatelská veřejnost rozdělena na dva zhruba stejné tábory. Podle 47 procent respondentů jsou jejich majitelé šikovní podnikatelé, zatímco 51 procent dotázaných takové firmy posuzuje negativně.
Česká kapitálová informační agentura je přední tuzemský poskytovatel databází firem a ekonomických informací.