"Vzhledem k tomu, že noví zákazníci většinou využívají služby méně a že na jeden telefon či zákazníka připadá více (SIM) karet, ukazatel ARPU i průměrný výnos za minutu využívání služeb pokračovaly v poklesu," uvedla firma. Ta má více než 500 milionů zákazníků, což je více, než činí součet všech obyvatel Velké Británie, Německa a USA.
Firma za první čtvrtletí získala dalších asi 16,6 milionu zákazníků. To je ale výrazné zhoršení proti stejnému období loni, kdy firmě přibylo asi 19,9 milionu klientů.
Hodnota ARPU v letošním prvním čtvrtletí klesla na 70 jüanů (asi 193 Kč) za měsíc, zatímco před rokem činila 77 jüanů. Městské oblasti už jsou v Číně totiž většinou nasyceny, a mobilní operátoři tak musejí nabízet služby čím dál častěji i na venkově. Tam ale lidé za mobilní komunikaci neutrácejí tolik, co lidé ve městě.
Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že China Mobile zvýší čtvrtletní zisk na zhruba 27 miliard jüanů. Varovným signálem je pokles marže EBITDA, což je v telekomunikačním odvětví klíčový ukazatel ziskovosti. V prvním čtvrtletí marže klesla na 50,6 procenta, zatímco před rokem činila 52,7 procenta.
Akcie China Mobile se obchodují na burzách v Hongkongu a New Yorku. Od začátku roku zpevnily asi o deset procent a vedou si lépe než zbytek akciového trhu. Čína má největší trh mobilní komunikace na světě, počet zákazníků všech tamních operátorů dosahuje 700 milionů. To je asi polovina čínské populace.