Senátoři chtějí pětiletý odklad pro zavedení elektronických vinět

20.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 20. dubna (ČTK) - Nahrazení dálničních známek elektronickými vinětami, které sněmovna odmítla zrušit, by se alespoň mělo o pět let odložit. Navrhli to senátoři ODS, ČSSD a KDU-ČSL, podle nichž je navrhovaný systém neúměrně nákladný. Stát by prý odkladem ročně ušetřil minimálně 1,4 miliardy korun. Senát bude o jejich návrhu rozhodovat ještě tento týden, navrhl dnes organizační výbor horní komory parlamentu.

"Zavedení elektronických dálničních kupónů pro přechodné období mezi současným mikrovlnným a budoucím satelitním systémem je v době hospodářské recese finančně neúnosné, ztráta čistých výnosů dosáhne za užívanou dobu minimálně 8,15 miliardy korun," uvádějí předkladatelé novely zákona o pozemních komunikacích. Chtějí, aby sněmovna zákon schválila ve zrychleném režimu vzhledem k tomu, že řidiči mají elektronické viněty místo dosavadních dálničních známek používat už od příštího roku.

Zavedení elektronických vinět podle tvůrců předlohy neřeší záměr Evropské komise na přechod od časového k výkonovému zpoplatnění osobních vozidel. "Ve shodě s doporučením EK je nutné zajistit otevřené konkurenční prostředí volného trhu pro mýtné systémy, což tento návrh prostřednictvím svého technického řešení pomocí mýtných bran obsluhovaných jedním provozovatelem neumožňuje," uvádějí senátoři.

Připomínají také, že elektronické viněty jako výraznou změnu pro současné a budoucí systémy výběru mýtného prosadila loni sněmovna přes veto Senátu bez meziresortního řízení a bez bezpečnostního auditu.

Podobný návrh, jehož cílem bylo zrušení vinět, sněmovna před měsícem odmítla hlasy ODS, KSČM a TOP 09. Zrušení navrhovali poslanci ze sněmovního kontrolního výboru, také podle něhož jsou viněty neefektivní, nehospodárné a neúčelné. Místopředseda výboru Libor Ježek (ODS) tehdy dopady schválené podoby vinět na státní rozpočet odhadl na ztrátu alespoň 12 miliard korun. Ministr dopravy Gustav Slamečka uvedl, že systém vinět by mohl být ekonomicky efektivní pouze tehdy, pokud bude následovat kilometrické zpoplatnění dálnic. Řidiči by tedy platili jen podle počtu ujetých kilometrů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK