"Do existence společné evropské měny jako tmelícího prvku k supranacionalitě směřující Evropské unie bylo nainvestováno tolik politického kapitálu, že v - pro mne představitelné - budoucnosti určitě opuštěna nebude," napsal prezident. Myslí si, že cenu za udržení eura zaplatí občané zemí eurozóny, ale zprostředkovaně i další Evropané. "Touto cenou bude - což je na jednoho člověka špatně vyčíslitelná položka - dlouhodobé zpomalování ekonomického růstu, které bude evidentní ekonomickou ztrátou vůči našemu potenciálu i vůči vývoji v dalších zemích světa. Cenou dále bude - snadněji viditelné - narůstání objemu finančních transferů, které budou muset být posílány zemím eurozóny s největšími ekonomickými a finančními problémy," uvedl.
Klaus píše, že pokud má odpovídat na otázku "kdy zkrachuje eurozóna?" je třeba alespoň pracovně vymezit, jak chápe slovo "zkrachuje". Nabízejí se podle něj minimálně dvě interpretace tohoto slova. "V jedné z nich bych řekl, že projekt eurozóny, respektive projekt vytvoření společné evropské měny, už dávno zkrachoval. Anebo - jemněji řečeno - nepřinesl efekty, které se od něj očekávaly," napsal.
Zemím, jež byly ochotny vzdát se své vlastní měny, byl podle něj projekt eura prezentován jako nesporný ekonomický přínos, "tendenční, a proto kvazivědecké - studie" prý slibovaly urychlení ekonomického růstu, snížení inflace a ochranu před nepříjemnými "vnějšími ekonomickými poruchami". "Nic takového, jak je naprosto evidentní, nenastalo. Po vzniku eurozóny se ekonomický růst jejích členských zemí ve srovnání s předcházejícími dekádami ještě dále zpomalil," poznamenal český prezident. Podle něj se také dál zvětšila mezera mezi tempem ekonomického růstu těchto zemí a dalších významných ekonomických center světa, jakými jsou třeba USA, Čína a země jihovýchodní Asie. "Určitě jsme proto - jako Česká republika - neudělali žádnou chybu, že jsme do eurozóny ještě nevstoupili. V tomto názoru nejsme osamoceni," uvedl Klaus.
Budoucnost eurozóny je v těchto týdnech předmětem mnoha spekulací. Například americká finanční skupina Citigroup varovala své klienty před rozpadem eurozóny. Zabrání tomu prý jen vytvoření "Spojených států evropských". Evropskou jednotnou měnu podle největší finanční instituce světa prý neochrání ani případná záchrana Řecka, které se kvůli silnému zadlužení ocitlo těsně před bankrotem.