Do stávky nevstoupili letečtí dispečeři. Ti se rozhodli zůstat v práci, aby dále nezhoršovali situaci v letecké přepravě, kterou na několik dní přerušil prach z islandské sopky.
Kolem poledne se očekává shromáždění tisíců zaměstnanců před parlamentem, kde pokračují jednání se zástupci EU a MMF o detailech finanční pomoci pro Řecko v rozsahu až 45 miliard eur (1,14 bilionu Kč). Jednání mají trvat dva týdny.
Zaměstnancům se nelíbí hlavně snižování mezd, zmrazení růstu penzí a zvyšování daní, kterým se snaží vláda vytáhnout zemi z krize. "Tato krvežíznivá opatření nepomohou Řecku z krize. Tragické období začíná," uvedl generální tajemník odborového svazu zaměstnanců veřejného sektoru ADEDY Ilias Iliopulos. ADEDY zastupuje půl milionu zaměstnanců veřejného sektoru.
Investoři i politici dnešní protesty pozorně sledují, protože se obávají, zda Řecko bude schopné dodržet plán snížení rozpočtového deficitu pod tři procenta hrubého domácího produktu v roce 2012. Stávka je v letošním roce již čtvrtou akcí organizovanou svazem zaměstnanců veřejného sektoru.
Řecko se na konci loňského roku dostalo do dluhové krize, když kvůli vysokým dluhům a statistickým manipulacím ztratilo důvěru finančních trhů. To vedlo k prudkému růstu úroků u řeckých dluhopisů na rekordní úrovně.
Řecko mělo loni deficit rozpočtu 12,7 procenta hrubého domácího produktu. To je asi dvakrát tolik, než dříve uvádělo, a více než čtyřnásobek toho, co povolují pravidla Evropské unie. Atény slibují, že letos deficit srazí na 8,7 procenta HDP a do roku 2012 pod unijní limit tři procenta.
MMF ve svém výhledu ve středu uvedl, že nezaměstnanost v Řecku stoupne v příštím roce na 13 procent. Řecko bude rovněž jedinou zemí eurozóny, jejíž ekonomika klesne. HDP se má snížit o 1,1 procenta, napsala agentura Reuters.