Schodek i zadlužení EU loni vzrostlo nejvíc v historii

22.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 22. dubna (zpravodaj ČTK) - Rozpočtové schodky i celkový dluh Evropské unie i eurozóny loni zaznamenal největší růst v historii. Rozpočtový deficit eurozóny vzrostl na 6,3 procenta HDP ze dvou procent v roce 2008. V celé EU schodek vzrostl na 6,8 procenta ze 2,3 procenta. Vyplývá to z nové statistiky, kterou dnes zveřejnil Eurostat. Podle unijních pravidel by rozpočtový deficit neměl překročit tři procenta HDP.

S rozpočtovými schodky roste i celkové zadlužení. V eurozóně loni vzrostlo až na 78,7 procenta HDP ze 69,4 procenta v roce 2008. V EU se celková míra zadlužení v roce 2009 posunula až na 73,6 procenta HDP, rok předtím činila 61,6 procenta HDP. Podle unijních rozpočtových pravidel by celkové zadlužení členských států nemělo překročit 60 procent HDP.

Vůbec nejzadluženějším členským státem EU loni byla Itálie s celkovým dluhem, který dosahuje 115,8 procenta HDP. Jen těsně za ní se drželo Řecko s 115,1 procenta HDP, které se kvůli vysokému zadlužení letos ocitlo na hraně bankrotu. Eurostat navíc upozornil, že za řeckou statistiku nemůže kvůli podvodům v Řecku ručit a jen u celkového dluhu může být odchylka od reality až sedm procent HDP.

Nejméně zadluženým členským státem unie je Estonsko, kde celkový dluh dosahuje pouze sedmi procent HDP. Mezi státy s nejmenšími dluhy patří i Češi s 35,4 procenta HDP, což je mezi 27 členskými zeměmi EU řadí na šesté místo. Těsně za Čechy se drží Slováci s 35,6 procenta HDP.

Žádná z unijních zemí loni nezaznamenala rozpočtový přebytek. Nejblíže k němu mělo Švédsko s deficitem 0,5 procenta HDP a Lucembursko s 0,7 procenta HDP. Nejhůře se naopak vedlo Irsku (-14,3 procenta HDP), Řecku (-13,6 procenta HDP) a Velké Británii (-11,5 procenta HDP). V případě Řecka nicméně může statistická chyba činit až 0,5 procenta HDP.

Česko v porovnání loňských rozpočtových schodků mezi premianty již zdaleka nepatří. S 5,9 procenta HDP má 14. největší roční deficit z celkem 27 členských států.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK