Generální ředitel banky Lloyd Blankfein se intenzivní protiaktivitou snaží předejít dojmu, že by Goldman Sachs byla něčím vinna, hodlá chránit firemní pověst a zabránit nedůvěře a odchodu klientů a obchodních partnerů. "Byl velmi útočný. Říká, že vláda jim jde po krku, že na ně vede útok a že celé to je pouze politika," řekl listu nejmenovaný klient banky, jemuž Blankfein telefonoval.
Blankfein sice o otázce možného mimosoudního vyrovnání s komisí nemluvil, podle klientů blízkých bance se však Goldman Sachs těší na soud. "Budou zřejmě tvrdě bojovat a doufat, že se očistí," řekl jeden zdroj. Banka si již najala známého právníka i nedávného právního poradce Bílého domu, což jsou zjevné známky přípravy na boj.
SEC obvinila banku v pátek z toho, že investorům v roce 2007, těsně před propuknutím hypoteční a později úplné finanční krize, zatajila podstatnou informaci o jednom derivátu na rizikové hypoteční dluhopisy - "syntetickém" kontraktu CDO, který umožňoval investorům sázet na růst nebo pokles podkladového aktiva. Jeho sestavování se účastnil manažer hedgeového fondu John Paulson, který měl v úmyslu vsadit si na pokles. Podle SEC to měli ostatní investoři vědět, což se nestalo. Obvinění vyvolalo velkou mediální bouři a otřesy na finančních trzích v celém světě.
Goldman Sachs namítá, že nešlo o žádný cenný papír určený běžným investorům, nýbrž sofistikovaný produkt pro profesionální investiční firmy. Paulson na sázce vydělal díky následnému všeobecnému propadu trhu bydlení miliardu dolarů, zatímco ostatní investoři stejnou sumu prodělali, a to včetně samotné Goldman Sachs, která si na růst hypotečních dluhopisů vsadila stejně jako většina ostatních.
List The Wall Street Journal dnes uvedl, že bývalý vysoký manažer Paulsonova fondu Paulson & Co. Paolo Pellegrini již v roce 2008 před burzovní komisí dosvědčil, že společnost ACA Management, hlavního manažera kontraktu, informoval o úmyslu jeho firmy sázet v transakci na pokles podkladových aktiv. Detaily Pellegriniho svědectví ve středu zveřejnila televize CNBC.
Tato informace vyvrací tvrzení SEC, podle něhož Goldman "vyvolal v ACA přesvědčení", že Paulsonova firma bude investovat stejně jako ostatní investoři na růst aktiv. Rovněž Blankfein v telefonátech podle FT uváděl, že zaměstnankyně ACA odpovědná za CDO Laura Schwartzová o Paulsonově úmyslu sázet na pokles věděla, protože jí to řekl příslušný manažer Goldman Sachs Fabrice Tourre, který figuruje v centru celé kauzy.
Známkou politického charakteru celé kauzy je podle WSJ fakt, že politicky dosazená SEC hlasovala při rozhodování o podání civilní žaloby na Goldman Sachs nejtěsnějším poměrem 3:2. To je "v tak významném případě velmi vzácné stranické rozdělení a další důkaz slabého právního základu kauzy", napsal list. Podle něj je pravděpodobné, že skandální obvinění mělo jednak vyjít vstříc plánům demokratů na rychlé schválení rozsáhlé reformy finanční regulace, ale zejména zakrýt další obrovské selhání SEC v případu miliardového podvodníka Allena Stanforda - komisi zde podobně jako v případu nejznámějšího defraudanta Bernarda Madorfa trvalo řadu let, než vůbec začala vyšetřovat.
Zpráva inspektora SEC Davida Kotze minulý týden mluvila o tom, že vedení komise nepreferuje stíhání podvodných systémů typu "letadlo", které se těžko vyšetřují a jejich stíhání je časově náročné, ale že má v oblibě "rychlé zásahy" a kauzy Wall Street. "SEC děsivě selhává při plnění svého hlavního poslání chránit drobné investory, jak ukazují případy Stanforda a Madoffa. SEC je však velmi dobrá v dopadání politicky korektních cílů jako Goldman v případech, které mají málo co společného s investorskou veřejností," napsal list, který přitom banku Goldman v poslední době tvrdě kritizoval například za její postup v kauze pojišťovny AIG.
Případ Goldman Sachs přišel jako na politickou objednávku, protože zcela změnil atmosféru v Senátu, kde se nyní bojuje o podobu balíku finančních reforem. Prezident Barack Obama dokonce musel ve středu "kategoricky" popírat, že by burzovní komise předem o případu Goldman Sachs s Bílým domem diskutovala. Ještě minulý týden opoziční republikáni v Senátu prohlašovali, že zákon o finanční reformě v této podobě přes ně neprojde, nyní však jejich šéfové mluví o jeho potřebě a říkají, že na něm budou spolupracovat. Demokraté chtějí zákon protlačit přes procedurální překážky v nejbližších dnech.