Měla by také zabránit nákladným záchranám velkých bank z peněz daňových poplatníků, k nimž musela americká vláda přistoupit, aby odvrátila jejich kolaps. Reformou se nyní začal zabývat Senát, Sněmovna reprezentantů již svou verzi nových pravidel pro finančníky schválila.
"Věřím v sílu volného trhu. Věřím v silný finanční sektor, který pomáhá lidem získávat kapitál a půjčky a investovat jejich úspory. Volný trh ale nikdy neměl být volnou licencí vzít si libovolným způsobem všechno, co můžete nabýt," řekl dnes Obama v projevu na vysoké škole Cooper Union, jejíž budova je nedaleko Wall Street.
Ve zhruba sedmisetčlenném publiku mu naslouchalo mnoho šéfů či vysoce postavených manažerů finančních firem, včetně zástupců banky Goldman Sachs, kterou nedávno Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) obvinila z podvodu na investorech. Mezi přítomnými byl ale například i Obamův poradce Paul Volcker, jenž chystanou reformu značně ovlivnil.
Šéf Bílého domu i ostatní demokraté věří, že se jim podaří reformu prosadit. Republikáni, jejichž hlasy jsou k prosazení změny potřeba, původně pohrozili, že zákon zablokují, protože údajně příliš zvyšuje pravomoc vlády zasahovat do soukromého odvětví. Ve středu ale dali najevo, že by v případě některých úprav navrženého zákona mohli reformu podpořit.