Věřitelům podnik dluží zhruba 1,6 miliardy korun. Na předložení návrhu na reorganizaci mají věřitelé a další subjekty 120 dní od povolení reorganizace, tedy asi do začátku července. O reorganizační plán stála Česká spořitelna, která je největším věřitelem firmy. Soud ji ale nejmenoval do věřitelského výboru a ČS od plánu upustila. ČS kvůli tomu podala i námitku na podjatost soudce k Vrchnímu soudu, který jí ale nevyhověl.
"OP už od počátku tvrdí - žádná reorganizace se nedá provádět a dokončit bez zajištěného provozního financování. V případě OP ze strany bank, což bankovní syndikát odmítl," řekl ČTK mediální zástupce firmy Karel Samec. Podle něj stále platí, že firma má zakázky do konce dubna. Přijímání dalších podmínil předběžný věřitelský výbor jejich rentabilitou. Většina zákazníků ale podle Samce s objednávkami čeká až na výsledek pondělní schůze věřitelů. Požadují prý garance, že OP bude schopen vše vyrobit.
"Propad zakázek na další měsíce je však výrazný, že se OP dalšímu většímu zeštíhlení určitě nevyhne. Přesné počty a případně další opatření ale firma nechce uvádět do pondělní schůze věřitelů," uvedl Samec.
Vzhledem k tomu, že plán na reorganizaci zatím nevyšel, čeká firmu podle týdeníku Ekonom nejspíše klasický konkurz a rozprodej rozlehlého areálu, který leží poblíž prostějovské průmyslové zóny. O areál by mohla mít podle Ekonomu zájem firma Textil Invest, která se do věřitelského výboru na rozdíl od spořitelny dostala. Textil Invest se totiž podle svých webových stránek angažuje v restrukturalizacích podniků, ale také v nákupu pohledávek a v nákupu brownfieldů.
Věřitelem textilky se navíc stala až 1. března, den před první svolanou schůzí věřitelů. Textil Invest se již několikrát angažoval v konkurzech zkrachovalých českých textilek, naposledy podle Ekonomu koupil například jeden ze závodů zbankrotované Tiby. OP informace o případném prodeji majetku nekomentoval.
Oděvní podnik podle posledních zpráv nemá peníze ani na vyplácení odstupného propuštěným zaměstnancům. Místo něj by ho mohl bývalým pracovníkům firmy částečně zaplatit stát prostřednictvím úřadu práce. OP propustil v březnu 154 lidí, kteří měli dostat od bývalého zaměstnavatele na odstupném 13,5 milionu korun. Úřad práce jim může vyplatit nejvýše 5,4 milionu korun. Březnové mzdy ale firma vyplatila, stejně tak by je měla vyplatit za duben. "Velkým problémem podniku jsou výpovědi zaměstnanců, kteří jsou pro podnik obtížně nahraditelní," podotkl Samec.
Oděvnímu podniku loni podle předběžných odhadů klesly tržby o 42 procent na 1,13 miliardy korun a hospodaření zakončil ztrátou zhruba 363 milionů korun. V roce 2008 činila ztráta 1,1 miliardy korun. Firma ještě letos v březnu zaměstnávala 1500 lidí.