Světová banka sídlící ve Washingtonu o decentralizaci uvažuje již delší dobu, podle Anderové ale jde o komplexní rozhodnutí, jež musí vzít v úvahu například i situaci rodin zaměstnanců banky. "O tom, kde bude pobočka, zatím nebylo rozhodnuto a v nejbližších dnech ani nebude, protože ten proces je dlouhodobý, to rozhodnutí je v řádu měsíců," podotkl český zástupce u Světové banky Pavel Frelich.
Podle předběžných odhadů by v jedné pobočce mohlo pracovat 400 až 600 lidí, což by pro hostitelskou zemi znamenalo i ekonomický přínos. Podle Frelicha by ale sídlo regionální pobočky Světové banky zvýšilo i prestiž země, která by pro ně byla vybrána.
Anderová uvedla, že do Prahy 6. května přijede výkonný ředitel Světové banky pro země střední Evropy a Pobaltí Peter Harold. Zúčastní semináře pořádaného ministerstvem financí a agenturou CzechTrade zaměřeného na zvýšení úspěšnosti českých firem ve výběrových řízeních SB.
Mohl by také jednat s českou stranou i o otázce regionální pobočky Světové banky. Kromě Česka navštíví Harold i další země střední a východní Evropy. I v nich bude podle Anderové sondovat, která by byla připravená pobočku banky hostit. „Pokud by Česká republika vyjádřila zájem o to hostit pobočku Světové banky, tak by samozřejmě Česká republika mohla patřit mezi kandidáty," řekl Frelich.
Světová banka vznikla v roce 1944, aby pomáhala s obnovou zemí po druhé světové válce. Od 60. let je jejím hlavním cílem pomoc rozvíjejícím se zemím. Banka má kolem 10.000 pracovníků. Po finanční krizi z roku 2008 a následných celosvětových hospodářských problémech se začalo mluvit o reformě Světové banky a i Mezinárodního měnového fondu. Úvahy o decentralizaci SB by byly její součástí.
Ve SB i MMF by se také měl změnit poměr zastoupení rozvojových zemí a způsob výběru vedení těchto institucí. Na dnešním jednání Světové banky ve Washingtonu se pak také bude hovořit mimo jiné i o navyšování jejího kapitálu.