"Řekli jsme, že pomůžeme, pokud bude v sázce stabilita eura a nyní se v této situace nacházíme," řekl Kauder. "Nejprve však musíme pečlivě zkontrolovat, zda Řecko postupuje v omezování deficitu kupředu. Nebudou to mít předáno na zlatém podnose," dodal.
Na Německu nyní vedle MMF nejvíc závisí, zda bude balík pomoci Řecku schválen. V německé veřejnosti však panuje siný odpor vůči pomoci vysoce zadlužené zemi, která si podle Němců evidentně žije nad poměry,
Kancléřka Angela Merkelová z CDU uplatňovala vůči návrhům pomoci tvrdou linii, díky níž si Berlín alespoň vymohl, že pomoc ze strany členů eurozóny bude doprovázet přísná a sankcemi podmíněná dohoda s MMF. Na pomoci se země eura dohodly v polovině dubna a v pátek Řecko oficiálně požádalo o aktivování balíku v celkové sumě až 45 miliard eur (1,1 bilionu eur).
Kauder předpokládá, že vládní koalice finanční pomoc Řecku v dolní komoře parlamentu schválí. "Pokud budou splněny podmínky, pak to uděláme. Kancléřka vždycky říkala, že případ poslední instance (jako jedna z podmínek Německa) nastane, když bude ohroženo euro," řekl. Německo se má na půjčce Řecku podílet zhruba osmi miliardami eur.
Opoziční sociální demokrati (SPD) hrozí, že budou blokovat snahu koalice o urychlené projednání zákona o pomoci Řecku a její představitelé říkají, že jakýkoli návrh je nutné řádně projednat. "Důležité je, aby se o pomoci Řecku vedla transparentní debata," řekla sociálnědemokratická předsedkyně rozpočtového výboru Bundestagu Petra Merkelová.
"Také se domnívám, že zřejmě dojdeme k názoru o nutnosti poskytnout pomoc," řekla Merkelová z SPD. Podle ní je zároveň naprosto nutné, aby pomoc Řecku nepovzbudila jiné zadlužené státy eurozóny k obdobnému jednání.
hp vju