OP zvažuje uzavřít závod v Jeseníku, aby se vyhnul konkurzu

26.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 26. dubna (ČTK) - Vedení prostějovského Oděvního podniku zvažuje, že uzavře svůj výrobní závod v Jeseníku, v němž pracuje zhruba 300 lidí, a zmenší závod v Prostějově. Je to jedna z možností, jak výrazně snížit náklady, a udržet tak podnik v provozu. Ve zprávě pro soud to uvedl insolvenční správce OP Jaroslav Svoboda. Razantní snížení nákladů by mohlo být jednou z cest, jak se vyhnout konkurzu. O osudu firmy dnes věřitelé jednají v Brně před soudem, zatím o dalším osudu nerozhodli.

Věřitelům podnik dluží zhruba 1,6 miliardy korun. Největší výrobce textilu v zemi je od ledna v úpadku, v březnu mu soud povolil reorganizaci. Vedení firmy ale od plánu jej předložit posléze odstoupilo, neboť nesehnalo peníze na provoz. Ani do dnešního dne se mezi věřiteli a dalšími subjekty nenašel nikdo, kdo by reorganizační plán předložil. Je tak možné, že OP přece jen skončí v konkurzu.

Podnik má zakázky do konce dubna, zákazníci nyní čekají na to, jak dopadne dnešní jednání věřitelů. "V současné době jsou zajištěny zakázky na květen naplňující kapacitu pouze ze zhruba 30 procent," uvedl Svoboda. "Je zvažováno ukončení provozu v Jeseníku a zachování části provozu v Prostějově," podotkl.

"Propad zakázek na další měsíce je výrazný, že se OP dalšímu většímu zeštíhlení určitě nevyhne. Přesné počty a případně další opatření ale firma nechce uvádět do pondělní schůze věřitelů," řekl již dříve ČTK mediální zástupce firmy Karel Samec.

Za leden až březen také firma podle Svobody hospodařila se ztrátou 116 milionů korun. Firma vyplácí mzdy, nemá ale peníze na odstupné propuštěným pracovníkům, které tak alespoň z části zřejmě vyplatí stát. V březnu firma propustila 150 lidí. Podle aktuálních údajů pracuje ve firmě 1582 lidí, z toho ve výrobě 935, v prodeji 350 a 230 je technicko-hospodářských pracovníků. Celkem 67 lidí je na mateřské.

Termín pro předložení plánu končí na začátku v červenci. Vzhledem k tomu, že žádný zájemce o předložení plánu na reorganizaci OP není, je možné, že skončí v konkurzu. O tento plán stála původně Česká spořitelna, která je největším věřitelem firmy. Soud ji ale v březnu nejmenoval do věřitelského výboru a ČS od plánu upustila. ČS kvůli tomu podala i námitku na podjatost soudce k Vrchnímu soudu, který jí ale nevyhověl.

Oděvnímu podniku loni podle předběžných odhadů klesly tržby o 42 procent na 1,13 miliardy korun a hospodaření zakončil ztrátou zhruba 363 milionů korun. V roce 2008 činila ztráta 1,1 miliardy korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK