ČS dnes zopakovala, že případný reorganizační plán nepodpoří a nebude jej financovat.
Podnik je v úpadku od ledna, v březnu mu ale soud povolil reorganizaci. Spořitelna původně plán podporovala. Vzhledem k tomu, že ji soud nejmenoval do prozatímního věřitelského výboru, ale od podpory tohoto plánu ustoupila. Také vedení firmy poté od předložení plánu na reorganizaci firmy ustoupilo, právě proto, že nesehnalo peníze na provoz. ČS kvůli tomu, že jí soudce Jan Kozák neumožnil účast ve věřitelském výboru, podala v březnu námitku na jeho podjatost. Vrchní soud jí ale nevyhověl.
Podle Kozáka o propojení OP a spořitelny svědčí řada věcí uvedených ve smlouvě o úvěrování z roku 2007. Podnik musel například při prodeji zastaveného majetku žádat syndikát bank v čele s ČS, které podnik financovaly, o souhlas. Každoročně také OP pro banky vypracovával podrobné zprávy o svém fungování. Podle kritiků z řad některých věřitelů tak ČS věděla o fungování a plánech firmy více a dříve, než skuteční akcionáři.
ČS s rozhodnutím soudce nesouhlasí a považuje jej za smutný precedens. "Trestat banku za to, že je největší věřitel a bránila svá práva, je absurdní," uvedl v reakci právní zástupce ČS. Podle ČS by tak měly být za ovládající osoby OP považovány i další dvě banky v syndikátu, který podnik financoval, Raiffeisenbank a Citibank. Raiffeisenbank se přitom členem prozatímního věřitelského výboru na rozdíl od ČS stala.
Věřitelům podnik dluží zhruba 1,6 miliardy korun. Podnik má zakázky do konce dubna, zákazníci nyní čekají na to, jak dopadne dnešní jednání věřitelů. V současné době má OP zajištěny zakázky na květen naplňující současnou výrobní kapacitu pouze ze zhruba 30 procent. Vedení OP proto zvažuje ukončení výroby v provozu v Jeseníku, kde pracuje asi 300 lidí.
Za leden až březen také firma podle insolvenčního správce Jaroslava Svobody hospodařila se ztrátou 116 milionů korun. Firma vyplácí mzdy, nemá ale peníze na odstupné propuštěným pracovníkům. Termín pro předložení případného plánu na reorganizaci končí na začátku července. Vzhledem k tomu, že žádný zájemce o předložení plánu na reorganizaci OP není, je možné, že skončí v konkurzu.