Dnešní hlasování v Senátu je zklamáním pro prezidenta Baracka Obamu, který minulý týden v New Yorku vyzval Wall Street, aby se změně nebránil. Dnes pak Bílý dům vyzval senátory k projednání reformy. Demokraté jsou přesto stále optimističtí a věří, že ji prosadí. Změna, jejímž hlavním cílem je zamezit opakování tak rozsáhlé finanční krize, jako byla ta předloňská, by mimo jiné umožnila vládě rozdělit velké problémové banky.
Obsahuje i návrh vytvořit speciální fond na záchranu problémových finančních institucí. Přispívaly by do něj samy banky a mělo by v něm být 50 miliard dolarů. Právě tento návrh nejvíce vadí republikánům, podle kterých je také více než čtrnáctisetstránková norma zbytečně rozsáhlá a příliš posiluje pravomoci vlády.
Zavedla by také regulace derivátů, kterými se firmy zjednodušeně řečeno pojišťují proti rizikům. Nepřehledný trh s těmito finančními nástroji podle převažujícího názoru mohl za to, že problémy na americkém realitním trhu přerostly do krize obřích rozměrů.
V neposlední řadě by reforma zvýšila ochranu běžných spotřebitelů, ale i akcionářů, již by například získali vliv na odměny manažerů firem či složení jejich vedení. Spotřebitelé by zase napříště například o hypotékách měli dostávat od bank jasnější informace, aby třeba nedopláceli na podmínky psané ve smlouvách drobným písmem.