Akcionáři začali podávat žaloby na banku Goldman Sachs

27.04.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 27. dubna (ČTK) - Na přední americkou banku Goldman Sachs a její nejvyšší manažery začali akcionáři podávat žaloby, přičemž v pondělí se objevila první žaloba, která požaduje hromadný status. Kroky akcionářů se zakládají na tom, že Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) obvinila tento měsíc Goldman Sachs z podvodu na investorech v souvislosti s jedním derivátem na rizikové hypoteční dluhopisy z doby těsně před finanční krizí.

Dva akcionáři podali na konci minulého týdne u nejvyššího soudu státu New York na manažery banky žalobu za porušení povinností při správě svěřeného majetku, protože nechali banku vstupovat do rizikových transakcí. Pondělní žaloba skupiny akcionářů podaná u federálního soudu na Manhattanu obviňuje banku ze zavádějících informací o kritické transakci a požaduje nespecifikované odškodné. Akcie Goldman Sachs klesly v pondělí o více než tři procenta.

SEC 16. dubna podala na banku občanskou žalobu kvůli transakci známé nyní jako Abacus, v níž banka nabízela klientům derivát na rizikové hypoteční dluhopisy, který umožňoval investorům sázet na růst nebo pokles podkladového aktiva. Jeho sestavování se účastnil manažer hedgeového fondu John Paulson, který měl v úmyslu vsadit si na pokles, což podle SEC ostatní investoři nevěděli, ačkoli údajně měli.

Vedení Goldman Sachs nařčení SEC ostře odmítá a hodlá se důrazně bránit. Šéf banky Lloyd Blankfein poukazuje na politickou motivovanost žaloby SEC, o níž vedení komise rozhodlo nezvykle těsným poměrem 3:2 podle politického klíče. SEC navíc podala žalobu v případu, který vyšetřovala několik let, těsně před tím, než v Senátu mělo začít oficiální jednání o návrhu zákona o reformě finanční regulace, který je pro prezidenta Baracka Obamu vysoce důležitý.

O politických motivech za podáním žaloby mluví i někteří republikánští zákonodárci. Inspektor SEC David Kotz, který na práci komise dohlíží a v poslední době její praktiky ostře kritizoval, v pátek uvedl, že prošetří faktory, které SEC k žalobě vedly. Blankfein a Fabrice Tourre, který v bance transakci Abacus zařizoval, dnes vystoupí před stálým vyšetřovacím výborem amerického Senátu.

Někteří právní experti sice pochybují, zda Goldman Sachs před soudem prohraje, podle nich je však jasné, že politická a mediální kampaň vyvolaná kontroverzním rozhodnutím SEC v očích veřejného mínění již tak velmi neoblíbenou banku výrazně poškodila. Právník banky Rodgin Cohen však v pondělí prohlásil, že v případu bude usilovat o posouzení na základě faktů, nikoli na základě veřejného mínění, teorií typu "říše zla" a mediálních preferencí. Goldman Sachs je zřejmě nejvlivnější bankovní skupina v USA a její lidé mívají těsné styky s vládami, v nichž také často působí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK