Simor měl rezignovat již tehdy, když se zjistilo, že vlastní off-shoreovou firmu na Kypru," řekl Pokorni podle agentury Reuters v ranním programu soukromé televize TV2. "Raději pozdě než nikdy," dodal.
Na výslovný dotaz moderátora, zda Simor by měl ve funkci skončit, odpověděl místopředseda Fideszu "ano".
MTI připomíná, že maďarská národní banka již v roce 2009 vydala prohlášení, že Simorova firma na Kypru nevyvíjí žádnou činnost od doby, kdy nastoupil do funkce guvernéra banky.
Orbán, jehož strana získala v neděli 263 z celkem 386 mandátů v parlamentu, již v pondělí mluvil o pochybnostech, zda národní banka a úřad pro dohled nad finančním trhem (PSZÁF) "plní funkce, k nimž byly určeny. V tomto směru je situace poněkud nejasná," řekl.
Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, zda uskuteční personální změny v čele obou institucí. "Chceme být na tyto instituce hrdí, i na jejich vedoucí. Nejsou to žádné trafiky pro nějaké vysloužilce," zdůraznil.
Simor v pondělní reakci uvedl, že hodlá řádně naplnit svůj mandát, a podotkl, že Orbánovy poznámky zřejmě pramení z politických okolností. Dnes se centrální banka odmítla k tématu vyjádřit.
Podle Reuters se však analytici obávají, že útoky na centrální banku mohou poškodit příznivé tržní nálady vůči Maďarsku, vytvořené opatřeními končící levicové vlády. "Simor byl toho klíčovou součástí a trhy reagovaly kladně na jeho spojení měnové politiky a finanční stability," řekl agentuře analytik Nomury. "Pokud se chtějí Simora zbavit, bylo by lepší udělat to v tichosti a vyslat ho třeba do Mezinárodního měnového fondu nebo do EU, raději než ho veřejně špinit," dodal.