V EU je tak v současnosti více než 23 milionů nezaměstnaných, z toho v eurozóně téměř 16 milionů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, kdy unie již silně pociťovala důsledky hospodářské krize, bylo letos v březnu o zhruba 2,5 milionů více lidí, kteří nemají žádné zaměstnání. V zemích platících evropskou jednotnou měnou bylo o téměř 1,4 milionu nezaměstnaných více.
S nejvyšší mírou nezaměstnanosti se v současnosti potýká Lotyšsko (22,3 procenta) a Španělsko (19,1 procenta). Z nejmenšího počtu lidí bez práce se naopak může těšit Nizozemsko (4,1 procenta) a Rakousko (4,9 procenta). Ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 však letos v březnu míra nezaměstnanosti klesla jen v jednom členském státě EU a ve zbylých 26 zemích vzrostla.
Jedinou výjimkou v unii je Německo, kde se míra nezaměstnanosti v březnu meziročně snížila na 7,3 procenta ze 7,4 procenta. S největším meziročním nárůstem se naopak potýkají Pobaltské státy, tedy Lotyšsko (ze 14,3 procenta na 22,3 procenta), Estonsko (ze 7,6 procenta na 15,5 procenta) a Litva (8,1 procenta na 15,8 procenta).
V Česku v březnu míra nezaměstnanosti činila 7,9 procenta a ve srovnání s únorem tak stagnovala, ve stejném období loňského roku však činila šest procent. Metodika, kterou používá Eurostat, se mírně liší od metodiky, jíž používá české ministerstvo práce a sociálních věcí, jehož data jsou v ČR využívanější.