"Hraniční opatření vedou k riziku střetu se závazky WTO (Světové obchodní organizace)," citovala agentura z návrhu studie EK, která se tím zabývá. Komise, která je výkonným orgánem 27členné EU, uvedla, že bude i nadále sledovat to, jakým způsobem dovozy mohou být začleněny do unijního systému obchodování s emisními povolenkami.
To je jeden z nástrojů k boji proti klimatickým změnám. Do roku 2012 by v jeho rámci většinu povolenek opravňujících k vypouštění skleníkových plynů měly na základě kvót podniky dostávat zdarma. Když je nevyužijí, mohou je prodat, pokud jim nestačí, mohou si dokoupit další. Poté by si postupně měly povolenky nakupovat, ač budou platit různá přechodná období či odlišný náběh v závislosti na tom, o jaký sektor půjde.
Problém je ale třeba s tím, jak přistupovat k tomu, že v zemích mimo EU jsou některé věci vyráběny s nižšími náklady, neboť tamní výrobci nemají tak přísné ekologické normy, jako je tomu v EU.
"Zavedení hraničních opatření může také spustit odvetná opatření a být překážkou mezinárodních vyjednávání," píše se v materiálu.