"Předkládaný materiál obsahuje restrukturalizační plán společnosti a současně informuje vládu o průběhu řízení u Evropské komise ohledně úvěru poskytnutého ČSA společností Osinek," uvedl Jakob.
Evropská komise nyní zkoumá, zda loňský úvěr od Osinku ve výši 2,5 miliardy korun nebyl nedovolenou státní podporou. Stát chce půjčku kapitalizovat, tedy vyměnit za akcie. Pokud ji ale evropští úředníci označí za nedovolenou státní podporu, bude muset firma zřejmě peníze vrátit.
Podle Jakoba je nutné pokračovat v aktuální restrukturalizaci "v souladu s pokyny Evropské komise v oblasti veřejné podpory". Jasné je však pouze směřování firmy k holdingovému uspořádání v podobě mateřské firmy a několika dcer.
Do dceřiné firmy bylo již vyčleněno odbavení cestujících a letadel, chystá se rovněž oddělení dovolenkových letů, takzvaných charterů, a hovoří se také například o vyčlenění údržby.
V tisku se rovněž objevily informace o možném dalším propouštění, hlavně z řad mladých pilotů, nebo snížení kapacity letů a zmenšení letadlové flotily o několik strojů.
ČSA se loni dostaly do hluboké ztráty, vedení společnosti již dříve odhadlo, že by za celý rok mohla činit 3,5 miliardy korun. Oficiální čísla stále nebyla zveřejněna. Stovky lidí také musely aerolinie nedobrovolně opustit. Společnost od podzimu řídí nový management pod vedení prezidenta Miroslava Dvořáka.