Výnos o znárodnění Morales podepsal v sídle jedné z převzatých firem ve středobolivijské provincii Cochabamba a dokument poté hlasitě přednesl jeho mluvčí Ivan Canelas. Dekretem se stát zmocňuje kontroly nad podíly, které soukromí investoři mají na největších bolivijských elektrárenských podnicích Corani, Guaracachi a Valle Hermoso. Ty vznikly v 90. letech po privatizaci státního podniku ENDE a mají na bolivijském trhu elektřiny asi polovinu. Sídla zestátněných firem předtím obsadila policie a armáda.
Corani byla do dneška z 50 procent majetkem bolivijské pobočky francouzského koncernu GDF Suez, Guaracachi vlastnila z poloviny britská Rurelec a Valle Hermoso kontrolovala domácí soukromá firma Bolivian Generating Group. Druhé poloviny na těchto podnicích vlastnil stát.
Čtvrtou znárodněnou společností je ELFEC, kterou vlastnili zaměstnanci a bolivijští investoři. Zaměstnanci firmy po zprávách o chystaném zásahu obsadili v noci sídlo firmy ve snaze zabránit vládě v získání podniku.
"Jsme zde, abychom znárodnili hydroelektrárenské závody, které dříve vlastnil stát, abychom naplnili novou ústavu bolivijského státu. Základní služby nemohou být soukromým podnikáním. Vracíme energii a světlo všem Bolivijcům," prohlásil Morales podle agentury Reuters.
Morales uvedl, že vláda se snažila investory přesvědčit, aby své podíly prodali, avšak neuspěla. Dodal, že nyní je povinností státu investorům jejich majetky kompenzovat. Několik společností však již kvůli výši nabídnutých odškodnění za minulá zestátnění podalo žaloby.
Morales znárodnil odvětví ropy a zemního plynu brzy poté, co se v roce 2006 dostal poprvé k moci. Udělal tak rovněž na prvomájový svátek, stejně jako při znárodnění největšího telekomunikačního podniku o dva roky později. Do rukou státu přešla i největší hutní společnosti a několik distributorů energie. Znárodnění rozsáhlého sektoru zemního plynu zvýšilo sice vládní příjmy, zastavilo však soukromé investice do tohoto odvětví.
hp dp