Peking občas obviňuje aktivisty za lidská práva či svobodu Tibetu z pokusů podkopávat jeho komunistický režim. Mluvčí vlády vysvětlil, že krok je součástí snah omezit na internetu oplzlosti, hazard, podvody a další útoky.
"Posílíme blokování škodlivých informací ze zahraničí, abychom předešli jejich šíření po Číně a odolali internetovým útokům od zahraničních nepřátelských sil," řekl mluvčí.
Peking podporuje využití internetu v podnikání a vzdělávání, ale pokouší se blokovat materiál, který označuje za podvratný nebo pornografický. Provozuje proto rozsáhlý systém monitorování a cenzury na síti.
Regulátoři blokují přístup na internetové stránky na zahraničních serverech, které provozují aktivisté za lidská práva a některé zpravodajské organizace. Americký vyhledávač Google přesunul zhruba před měsícem webové vyhledávání pro Čínu do Hongkongu, protože s čínskými cenzory odmítl spolupracovat.
Populace internetových uživatelů v Číně je ve světovém měřítku zdaleka největší. Překročila již hranici 400 milionů lidí, když má 233 milionů čínských uživatelů přístup k webu přes mobilní telefon, napsala agentura AP.