Pobídky na jihu Moravy vytvořily 14.000 míst, vrátily se 6,5krát

03.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 3. května (ČTK) - Firmy, které využily investičních pobídek českého státu a začaly podnikat na jižní Moravě, vytvořily mezi lety 1998 a 2008 asi 14.300 nových pracovních míst. Investoři v kraji získali za tu dobu od státu 1,25 miliardy korun, do rozpočtu se na daních vrátilo 6,5krát tolik. Vyplývá to ze studie, kterou dnes novinářům představili zástupci agentury CzechInvest a společnosti Deloitte.

Za každou korunu investiční pobídky stát v kraji získal šest korun 50 haléřů na daních. To je o dvě koruny méně než činí celorepublikový průměr. Podle Luďka Niedermayera ze společnosti Deloitte je ale každá investice, u níž se náklady vrátí několikanásobně, výhodná a její návratnost extrémně vysoká.

"U komerčních investic se návratnost počítá v desítkách procent, u investičních pobídek jsou to přitom násobky. Z hlediska státu jsou to velmi efektivní investice," řekl ČTK a České televizi Niedermayer.

Mezi jednotlivými kraji jsou ale rozdíly, ve středních Čechách má návratnost podobu dvouciferného čísla. To je podle Niedermayera dáno rozdílnou strukturou průmyslu v krajích. Na rozdíl od jiných krajů nejsou pobídkové investice na jihu Moravy taženy automobilovým průmyslem.

Automobilový průmysl obvykle s sebou totiž do daného regionu či země přivede i své dodavatele. Na jižní Moravě jsou tak firmy více závislé na dovozu. "Z ekonomického hlediska ale určitá vyšší rozdílnost (průmyslu) není na škodu," podotkl.

Investiční pobídky v Jihomoravském kraji čerpaly především strojírenské firmy, bylo jich 13. Deset podpořených projektů se věnuje elektronice a optice, až třetími nejčastějšími příjemci pobídek byly podniky z automobilového průmyslu.

CzechInvest od roku 1998, kdy stát začal investiční pobídky nabízet, do roku 2008 podpořil na jižní Moravě 51 projektů. Čtyři desítky z nich byly projekty tuzemských firem, 11 zahraničních. Mezi zahraničními byli nejaktivnější podnikatelé z Německa. Hned za nimi byli japonské firmy, které například zamířily do brněnské průmyslové zóny Černovická terasa.

Příjmy státu z investičních pobídek přitom podle studie firmy Deloitte stoupají. V roce 1999 přispěli podpoření jihomoravští investoři do státního rozpočtu částkou 33,7 milionu korun, v roce 2008 to bylo 2,27 miliardy. Za celou ČR to pak v roce 2008 bylo téměř 56 miliard. Data za loňský rok zatím známe nejsou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK