"Po více jak deseti měsících vyjednávání se nám podařilo koupit za 307,5 milionu eur stoprocentní podíl ve dvou tureckých společnostech, které vlastní pět vodních elektráren o souhrnném instalovaném výkonu 95,2 megawattu," řekl deníku čtvrtinový akcionář Energo-Pro Jiří Krušina.
Firma koupila elektrárny Hamzali, Aralik a kaskádu Resadiye od tureckých skupin Turkon a MNG. Ve všech případech jsou to nová zařízení. Nejstarší z tureckých přírůstků je elektrárna Hamzali na řece Kizilirmak asi 100 kilometrů severovýchodně od Ankary. Dokončena byla v listopadu 2008. Resadiye 3 vyrábí od konce loňska, další dva stupně kaskády na řece Kelkit na severu Turecka jsou před dokončením, stejně jako Aralik ležící na černomořském pobřeží nedaleko hranic s Gruzií, píšou HN.
Turečtí vlastníci podle Krušiny přikročili k prodeji, protože vodní energetika není jejich hlavním byznysem.
Energo-Pro podle HN po dokončení poslední akvizice vlastní už čtyři desítky vodních elektráren v Česku, Bulharsku, Gruzii a Turecku. Nejvíc výrobních kapacit má v Gruzii, Turecko se nyní dostalo na druhou pozici. Celková roční výroba Energo-Pro by se díky tureckým elektrárnám měla zvednout o 30 procent na celkových 2,8 terrawatthodiny elektřiny. Pro srovnání uvádějí HN, že celková roční spotřeba Česka se pohybuje kolem 60 terrawatthodin.
Energo-Pro založil ve Svitavách v polovině 90. let minulého století podnikatel Jiří Tesař. Začínala koupí několika malých vodních elektráren v Česku. Zlomem v jejím vývoji byla koupě kaskády s osmi elektrárnami v Bulharsku, následoval vstup do Gruzie. Tam dnes vlastní 11 vodních zdrojů a distribuční společnost s milionem zákazníků.
Do gruzínské energetiky Energo-Pro vložila přes pět miliard korun, několik let byla vůbec největším zahraničním investorem v této zemi. Na export přebytečné elektřiny z gruzínských zdrojů do Turecka nyní Energo-Pro staví přeshraniční přenosovou linku. Turecká akvizice je dosud největším "soustem" svitavské firmy, napsaly HN.