ROZHOVOR-NWR zváží obnovení dividendy, růst poptávky trvá (OPAK.)

05.05.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* NWR zváží zavedení dividendy, vydrží-li zlepšený trend...

...

* Výhled pro zbytek roku pozitivní, ceny mají prostor růst

* Podmínky na trhu svědčí rozhodnutí otevřít Debiensko

Jan Korselt

Důlní firma New World Resources (NWR) <NWRSsp.PR> obnoví výplatu dividendy, pokud výsledky za první pololetí potvrdí stávající pozitivní trendy, řekl finanční ředitel Marek Jelínek.

Majitel ostravských dolů OKD se v posledním loňském kvartále vymanil ze ztrát, když se jeho hlavní průmysloví odběratelé zotavili ze strmého propadu poptávky na začátku loňského roku.

Společnost v dubnu oznámila, že si od druhého kvartálu zajistila výrazně vyšší prodejní ceny koksovatelného uhlí a koksu, než čekali analytici, a zvedla letošní plán těžby. Touto zprávou poslala akcie o pětinu výš na 19měsíční maximum.

Jelínek uvedl v rozhovoru pro Reuters, že trend postupného oživení poptávky po černém uhlí a koksu pokračuje, a dvouciferný růst automobilového sektoru v posledních měsících zažehnal nejistotu, jež obestírala segment plochých výrobků v ocelářství.

NWR by se tak mohla vrátit k pololetním výplatám dividend poté, co loni raději podržela hotovost kvůli bezprecedentnímu propadu trhu.

"Jsou k tomu opravdu jen dvě podmínky: musíme mít dobré pololetní výsledky a musíme mít dobrý pocit o zbytku roku. Pak si myslím, že je pravděpodobné, že se výplata dividendy obnoví," řekl Jelínek v rozhovoru pro Reuters.

Akcie NWR v úterý oslabovaly pod tíhou výprodeje na trzích v celém regionu kvůli obavám z řeckého dluhu. Po zveřejnění rozhovoru však titul zkorigoval ztráty o 1,1 procentního bodu a končil slabší o 3,6 procenta na 264 korunách.

ODBĚRATELÉ JSOU V LEPŠÍ KONDICI

Lepšící se kondice většiny průmyslových odběratelů je důvodem k optimistickému pohledu na zbývající část roku, i když výhled stále zatemňují některé globální nejistoty, jako je krize kolem řeckého dluhu, jež by se mohla rozšířit i do některých dalších "méně robustních ekonomik" v Evropě.

"Pokud vyloučíme takovéto černé scénáře, tak se nám zdá, že se hospodářská situace našich zákazníků a jejich zákazníků už řadu měsíců zlepšuje, takže náš výhled na zbytek roku je pozitivní," řekl Jelínek.

"Výroba oceli se zlepšuje soustavně s drobnou přestávkou v prosinci loňského roku... To už je dlouhodobý trend a v poslední době ten trend pořád pokračuje."

NWR se dohodla s odběrateli na zvýšení ceny koksovateného uhlí od druhého čtvrtletí o 87 procent ve srovnání s průměrnými cenami za rok 2009, přičemž kontrakty pokrývají 80 procent plánovaného objemu prodejů. Ceny koksu, domlouvané na kvartální bázi, vyskočily proti prvnímu čtvrtletí o 31 procent.

Jelínek řekl, že vidí stále prostor k růstu cen v "otevřené pozici" u zbývající části dodávek.

Výrazný růst pak očekává v cenách koksu poté, co řada menších producentů v regionu uzavřela své provozy během loňské krize a výstavba nových koksáren se zatím jeví jako příliš nákladná. Analytici odhadují, že během krize zaniklo zhruba 20 procent výrobní kapacity, jež už nemůže být obnovena.

"Myslím, že ten efekt se ještě maximálně neprojevil (v cenách koksu)," řekl Jelínek. "I my dnes ještě máme zásoby z loňského roku, které vyprodáváme, a asi je pravděpodobné, že řada producentů v regionu je na tom úplně stejně."

"Takže ještě pořád je koks, který leží lidem na skladech, a až se to vyprodá, tak bude zajímavé se podívat, co se na tom trhu stane."

Přechod na nový cyklus tvorby cen, který kopíruje japonský fiskální rok od dubna do března, běžný na světových trzích, NWR umožní poohlédnout se po možnostech zajištění cen uhlí do budoucna, například formou cenových swapů, řekl Jelínek. Zajišťovací operace jsou však otázkou měsíců, ne-li let, dodal.

Jelínek dále řekl, že současné prostředí na trzích může nahrávat plánu na zprovoznění polského uhelného dolu Debiensko, které bude firma posuzovat během druhého pololetí.

Finanční krize v loňském roce projekt zbrzdila, což ale na druhou stranu umožnilo nalézt levnější a rychlejší cestu ke zprovoznění dolu. NWR počátkem letošního roku uvedla, že vytěžitelné zásoby v Debiensku revidovala na 300 milionů tun z dřívějších zhruba 190 milionů a hodnotu investice odhaduje na 350 až 400 milionů eur.

"Já si myslím, že nám ta krize v tomhle pomohla, že jsme vlastně měli čas si sednout a znovu se na to podívat," dodal Jelínek.

PRO DALŠÍ KOMENTÁŘE FINANČNÍHO ŘEDITELE JELÍNKA KLIKNĚTE NA [ID:nKOR453069].

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

Jan Korselt  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK