ČEKIA: Přes polovinu českých a.s. má listinné akcie na majitele

05.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. května (ČTK) - Více než polovina českých akciových společností má listinné akcie na majitele, což skutečným vlastníkům firem umožňuje zůstat v anonymitě. Vyplývá to z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (ČEKIA), která čerpá z veřejně dostupných zdrojů.

Více než 91 procent (21.515) akciových společností registrovaných v ČR vydalo akcie v listinné podobě. "Podnikatelé jednoznačně dávají přednost listinným akciím před zaknihovanými z důvodu výrazně nižší administrativní a finanční náročnosti, stejně jako v případě kombinace s formou akcií na majitele možnosti skrýt skutečné akcionáře společnosti," uvedla analytička ČEKIA Petra Štěpánová.

Většina majitelů firem preferuje anonymní vlastnictví. Na 51 procent (celkem 11.983) tuzemských akciových společností má listinné akcie na majitele s neprůhlednou majetkovou strukturou, zatímco 39 procent (9260) listinné akcie na jméno. Zaknihované akcie v Česku vydalo méně než deset procent akciových společností. Zpravidla jsou to firmy, které se zúčastnily kuponové privatizace nebo později vstoupily na burzovní či mimoburzovní trh.

Společenská objednávka na zákaz listinných akcií na majitele, nebo alespoň omezení účasti těchto firem ve státních výběrových řízeních, vznikla v souvislosti s kontroverzními veřejnými zakázkami s nádechem korupčního jednání, upozornila Štěpánová.

Nicméně odborníci se podle ní shodují na tom, že případný paušální zákaz anonymních akcií podnikatelům nezabrání v korupčním jednání, střetu zájmů v souvislosti s udělováním veřejných zakázek nebo organizovaným zločinem a praním špinavých peněz v kombinaci s daňovými ráji. Počet českých firem ovládaných z daňových rájů za poslední čtyři roky kontinuálně roste, podotkla Štěpánová.

Tlak na společnosti s neprůhlednou vlastnickou strukturou a jejich spřízněnými osobami se zvyšuje a stal se jedním z předvolebních témat. Alarmující situaci v ČR podtrhuje vznik expertní skupiny, který byl iniciován častou kritikou korupce v českém podnikatelském prostředí ze strany Americké obchodní komory. Do expertní skupiny jsou zapojeny politické strany, podnikatelské asociace i veřejné instituce. Jejím cílem je prosazení principů a jejich legislativní zakotvení, které by mělo přinést zvýšení transparentnosti a efektivnosti zadávání veřejných zakázek, uzavřela Štěpánová.

Česká kapitálová informační agentura je přední tuzemský poskytovatel databází firem a ekonomických informací.

Filip Dušek dvd

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK