Změny proti konci loňského roku naznačují trend určité stabilizace v oblasti zaměstnanosti. V prosinci 2009 plánovala propouštění zhruba třetina firem, jejich stav nechtěla měnit necelá polovina a o nárůstu uvažovalo 15 procent podniků.
Na 46 procent firem, které nyní uvažují o propouštění, plánují snížení počtu pracovníků do pěti procent. Dalších 23 procent z těchto firem chce snížit stav svých zaměstnanců do deseti procent. Jen tři procenta respondentů předpokládají jejich razantnější redukci. Asi polovina firem z těch, které budou přibírat další zaměstnance, zvýší stavy do pěti procent. K radikálnějšímu navýšení nad deset procent se chystá podle odpovědí respondentů 17 procent firem.
Z hlediska objemu zakázek ani druhé čtvrtletí 2010 nepřináší podle respondentů zásadní obrat k lepšímu. Téměř polovina firem neočekává ve druhém kvartálu u zakázek žádnou výraznou změnu. Přibližně třetina respondentů předpokládá jejich nárůst, zatímco 15 procent jejich pokles. Proti předchozímu šetření je to jen mírné zlepšování stavu. Koncem loňského roku očekávalo ve druhém čtvrtletí 2010 nárůst zakázek 31 procent firem. Podíl podniků, jejichž zástupci předpokládali pokles zakázek, byl v prosinci 2009 přibližně 18 procent.
Průzkum potvrdil, že i v dubnu 2010 se dopady globální hospodářské recese nadále nepříznivě promítaly do využití kapacit tuzemských firem. Pouze 15 procent respondentů uvedlo, že využívá své kapacity na 100 a více procent. Je to o dva procentní body více než v šetření z prosince 2009. Zhruba dvě pětiny firem udalo využití kapacit na 80 až 99 procent. Přibližně třetina firem využívá kapacitu od 60 do 79 procent. Nejvíce problémů registruje 15 procent firem, z nichž desetina využívá kapacity od 40 do 59 procent. Dalších pět procent jich tvrdí , že své kapacity využívá na méně než 40 procent.
V opatřeních preferovaných firmami v rámci restrukturalizace dominují nadále snahy o snížení nákladů (58 procent) a zvýšení produktivity práce (50 procent). Tato opatření jsou podporována také například snižováním platů (15 procent) či snižováním cen produktů (13 procent). Ve srovnání s prosincovým šetřením výrazně klesl podíl firem, které budou omezovat svou výrobu (z 36 procent na osm procent). Podíl firem, které zvažují přesun výroby do zahraničí, klesl z pěti procent na dvě procenta.
Jen nepatrný podíl respondentů vidí zlepšení u nejzávažnějších problémů, které omezují podnikání. Naopak u většiny z nich se situace proti roku 2009 výrazně zhoršuje. Největší zhoršení je v platební morálce, o které se v tomto ohledu zmínilo 61 procent podniků. Na 36 procent firem vidí zhoršení v přístupu k úvěrům, 26 procent pak ve vymahatelnosti práva.
fd dvd