ROZHOVOR-Filip z KSČM: Česko se má vrátit na východní trhy

05.05.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* ČR se má vrátit na východní trhy, zastavit...

...privatizaci

* KSČM chce zpět daňovou progresi, více zdanit velké firmy

* ČR má opustit NATO, s eurem není třeba spěchat

* Vláda s ČSSD nejspíš nebude, hrozí velká koalice

PRAHA, 5.května (Reuters) - Česko by se mělo vrátit na východní trhy, zatímco doma je třeba obnovit daňovou progresi a zvýšit zdanění velkých firem, aby stát mohl financovat sociální výdaje, uvedl předseda Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) Vojtěch Filip.

KSČM může sehrát klíčovou roli při sestavování vlády po květnových volbách do Poslanecké sněmovny. Ty zřejmě vyhraje ČSSD, jež nevyloučila, že by se mohla o komunisty opřít například formou podpory jejího menšinového kabinetu.

"Potenciál českých firem na evropském trhu a ve Spojených státech se již vyčerpal a je potřeba se po dvaceti letech vrátit na trhy na Východě," řekl Filip v rozhovoru pro Reuters.

Stát by měl podpořit export navýšením prostředků v Exportní a importní bance, respektive v pojišťovně EGAP, uvedl Filip.

V domácí ekonomice chce KSČM obnovit daňovou progresi u jednotlivců, kde by nejvyšší sazba 40 procent měla zatížit příjmy přesahující 1 milion korun ročně. Zároveň chce zvednout daně firem s ročním ziskem nad 10 milionů korun, a to ve dvou pásmech, na 24 a 32 procent.

Tyto příjmy v plánech KSČM slouží k pokrytí zvýšených výdajů v sociální oblasti, mezi něž patří například minimální důchod 10.000 korun nebo nárůst minimální mzdy na 14.000 korun.

"Náklady státu by se kryly s daňovým příjmem z diferenciovaných daní a v tomto ohledu si myslím, že těch 30 miliard, o nichž se mluví, bychom pokryli," řekl Filip.

Mezinárodní instituce jako OECD doporučují spíše zvyšování nepřímých daní, jež by nezbrzdilo aktivitu firem. To KSČM odmítá jako "sociálně necitlivé". Stejně odmítavě se Filip vyjádřil také k navrhované reformě penzijního systému, jemuž podle něho stačí pouze parametrické změny.

Filip dále řekl, že by se stát neměl zbavovat podílu ve firmách jako ČEZ <CEZPsp.PR>, jehož dividenda může posloužit k pokrytí části nákladů na sociální oblast.

HROZÍ VELKÁ KOALICE

Ostatní politické strany zastoupené v českém parlamentu odmítají otevřenou koaliční spolupráci s komunisty kvůli jejich spojení s totalitním režimem před rokem 1989. To vzhledem ke stabilní voličské podpoře KSČM nad 10 procenty komplikuje sestavování funkční většiny v Poslanecké sněmovně.

V krajích a obcích nicméně koalice za účasti komunistické strany vznikají.

"My jsme se za naši předchůdkyni omluvili. Nemyslím, že si lidé mají myslet, že jsme tak hloupí, abychom opakovali staré chyby. Jsme nejpoučenější politická strana, protože jsme si z porážky bývalé KSČ opravdu vzali poučení," řekl Filip.

"(Vláda s ČSSD) nehrozí, myslím, že hrozí velká koalice, a to je nebezpečí pro Českou republiku. Budeme lidem vysvětlovat, že velká koalice je velká hrozba pro svobodu občanů. Byl by to úplný konec politické kultury v České republice."

KSČM se z hlavního politického proudu vymyká také cílem opustit Severoatlantickou alianci. Česko by podle Filipa mělo během 10 let vystoupit z vojenských struktur NATO a poté alianci zcela opustit s tím, jak by vznikla bezpečnostní struktura v rámci Evropy.

"Jsem přesvědčen, že takový postup je nutný a že by pomohl bezpečnějšímu světu 21.století," řekl Filip, který tento "pakt" pokládá za přežitek studené války.

KSČM také nijak nespěchá s přijetím eura, jež by mělo přijít teprve tehdy, až na něj bude česká ekonomika dobře připravena.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK