EU čeká oživení ve východní Evropě; přítěží schodky (OPAK.)

06.05.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Většina novějších členů EU zřejmě vykáže mírný...

...růst

* Polsko zřejmě ze států mimo eurozónu poroste nejrychleji

* Lotyšsko, Litva se smrští o 3,5, respektive o 0,6 procenta

* Maďarsko a Bulharsko pravděpodobně zaznamenají nulový růst

* Příjemci půjček MMF zřejmě nesplní letošní fiskální cíle

PRAHA, 5.května (Reuters) - Nečekaně silné globální oživení v roce 2010 pomůže vytáhnout většinu novějších členů EU z recese, ačkoli budou mít potíže splnit cíle pro rozpočtové deficity, uvedla Evropská komise.

Středeční zpráva výkonného orgánu Evropské unie ukázala, že v čele zemí mimo eurozónu bude stát Polsko, jediný člen bloku, jenž se loni vyhnul ekonomické recesi, když letos poroste o 2,7 procenta a příští rok zrychlí expanzi na 3,3 procenta.

"Oživení v roce 2011 zřejmě získá hybnou sílu," uvedla komise.

Slovensko, jež přijalo euro v roce 2009, zřejmě letos poroste 2010 o 2,7 procenta. Česko, Estonsko a Rumunsko vykážou růst o 1,6 procenta, zatímco Maďarsko a Bulharsko mají podle prognóz komise stagnovat.

Maďarsko, jež bylo v roce 2008 nuceno požádat o finanční záchranu pod vedením EU, se stále snaží zredukovat zbytnělý veřejný sektor a snížit rozpočtový schodek, jenž komise zmiňuje jako faktor brzdící zotavení ekonomiky.

Jedinými ekonomikami bývalého komunistického bloku, jež se letos zřejmě smrští, jsou Litva a Lotyšsko, přičemž první z nich klesne o 0,6 procenta, zatímco ekonomika Lotyšska, jež se loni propadla o 18 procent, se pravděpodobně smrští o 3,5 procenta.

Inflace zřejmě zůstane tlumená s výjimkou Maďarska a Rumunska, kde letos pravděpodobně dosáhne 4,6 procenta, respektive 4,3 procenta. Lotyšsko letos naopak zřejmě zaznamená deflaci ve výši 3,2 procenta.

FISKÁLNÍ PŘIZPŮSOBOVÁNÍ

Hlavní zdroj obav představují rozpočtové schodky. Podle Evropské komise se veřejný deficit Polska během letošního a příštího roku do parlamentních voleb zřejmě stabilizuje na úrovni zhruba 7 procent hrubého domácího produktu (HDP).

Nicméně komise za letošní rok předpověděla nárůst veřejného dluhu Polska podle účetních standardů EU o téměř 3 procentní body na 53,9 procenta HDP a v roce 2011 na 59,3 procenta, nedojde-li ke změně ekonomické politiky.

Tato míra zadlužení by potenciálně mohla vést k prudkým škrtům ve veřejných výdajích kvůli požadavku zakotvenému v polské ústavě, z nějž vyplývá nutnost držet zadlužení pod hranicí 55 procent HDP podle domácích účetních pravidel.

Tři členské země EU stojící mimo eurozónu, jež na začátku krize přijaly finanční pomoc EU, Světové banky a Mezinárodního měnového fondu - Maďarsko, Rumunsko a Lotyšsko - budou mít také potíže splnit fiskální cíle.

Nečekaně slabý růst, vyšší deficit za loňský rok, než se čekalo, a značný výpadek na straně příjmů za první kvartál zřejmě v Rumunsku zvednou fiskální schodek nad hranici 5,9 procenta HDP stanovenou v podmínkách programu finanční pomoci.

"Bez dalších opatření by státní deficit v roce 2010 mohl dosáhnout úrovně 8 procent HDP," uvádí se ve zprávě komise.

Rozsáhlé škrty ve výdajích a zvýšení daní v Lotyšsku stále nestačí na splnění plánu, a státní deficit tak přesáhne cíl ve výši 8,5 procenta HDP, uvádí zpráva.

V případě Maďarska komise za letošní rok předpověděla rozpočtový schodek ve výši 4,1 procenta HDP, přičemž stanovený cíl činil 3,8 procenta.

"Maďarsko musí nadměrný schodek snížit nejpozději do roku 2011, z čehož vyplývá nutnost přijmout nejpozději do příštího roku další opatření, jež by deficit zredukovala o více než 1 procento HDP," uvádí zpráva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK