...trzích
* Dealer: zpráva moc nepřekvapuje, může být lehce negativní
(přidává komentář dealera, souvislosti)
PRAHA, 6.května (Reuters) - Ministerstvo financí zřejmě kvůli dopadu řeckých potíží na trhy omezí podíl euroobligací v letošním emisním kalendáři, uvedl šéf resortu Eduard Janota ve čtvrtečním tisku.
Česko v dubnu odložilo plánované vydání euroobligací v objemu 1 až 2 miliard eur kvůli volatilitě na trzích, kterou vyvolaly obavy z rozšíření problémů předluženého Řecka na další členské státy eurozóny.
"Původně jsme plánovali letos emitovat dluhopisy v celkovém objemu 280 miliard korun, přičemž zhruba polovina měla být v euru. Pod vlivem nepříznivé situace na trzích ale pravděpodobně snížíme podíl eurobondů až ke 28 procentům," řekl Janota pro Lidové noviny.
Ministerstvo vždy uvádělo, že podíl zahraničních emisí by se měl pohybovat od nuly do poloviny celkového objemu půjček.
"Od konce loňského roku se průměrný výnos u eurobondů zvýšil o zhruba 0,4 procenta. Například výnos u 15letých dluhopisů v eurech se pohyboval kolem 4,5 procenta a nyní se výnos vyšplhal již na 5 procent," dodal Janota.
Dealeři uvedli, že zpráva není pro trh výrazným překvapením, neboť resort financí již dříve signalizoval nižší objem emisí na zahraničních trzích. Strategie resortu se může také změnit s příchodem nového ministra financí po květnových volbách, nebo pokud se situace na trzích zklidní a výnosy klesnou.
Vyšší objem emisí v korunách může zvýšit tlak na domácí dluhopisový trh, řekl dealer Komerční banky Dalimil Vyškovský.
"Pokud by to bylo takhle, tak to znamená vydat ve druhém pololetí (dluhopisy) zhruba za 90 miliard korun, což je relativně hodně, poslední roky to bylo kolem 50 miliard. Druhé pololetí má efektivně 3,5 měsíce, takže je to relativně dost," uvedl Vyškovský.
Česko zatím letos vydalo obligace celkem za 56,6 miliardy korun.
Státní rozpočet skončil loni se schodkem 192,4 miliardy korun a veřejné finance zaznamenaly deficit 5,9 procenta hrubého domácího produktu.
Letos chce vláda snížit deficit na 5,3 procenta HDP. Janota však v pondělí uvedl, že kvůli horšímu plnění rozpočtu v prvních měsících roku si tento limit vyžádá dodatečné škrty v rozsahu do 16 miliard korun.
Letošní rozpočet byl schválen se schodkem 162,7 miliardy.