"Je jasné, že zavedení eura v Polsku se odkládá. Také kvůli událostem v Řecku," řekl Koziński ve vysílání televizní stanice TVN CNBC. "Nakonec ale k tomu dojde," dodal bankéř. Analytici podle agentury Reuters v současné době předpokládají, že Polsko by mohlo do eurozóny vstoupit asi kolem roku 2015.
Polsko má největší ekonomiku z nových členských zemí Evropské unie. Varšava ještě v roce 2008 odhadovala, že země by mohla začít používat euro v roce 2012, když ale udeřila globální krize, Varšava pevné datum vstupu do eurozóny zrušila. Krize nepříznivě zasáhla ekonomiku, ačkoliv Polsko je v EU jedinou zemí, jejíž ekonomika loni neklesla.
Polsko a s ním i další země střední a východní Evropy pociťují dopady řecké krize. Situaci v posledních dnech zhoršuje i to, že zástupci eurozóny varovali před rozšířením krize i na další země v Evropě, pokud se problémy v Řecku nepodaří rychle vyřešit.
Kurz polského zlotého od začátku týdne vůči euru oslabil o 4,5 procenta, proti dolaru je polská měna slabší dokonce o zhruba 8,8 procenta. Dobře na tom nejsou ani další měny v regionu, českou korunu nevyjímaje.
Řecko se dohodlo s ostatními členy eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem na čerpání pomoci, která má v příštích třech letech dosáhnout kolem 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč). Už teď se ale ozývají hlasy, že ani taková částka by nemusela stačit. Řecko má do 19. května splatné závazky za zhruba 8,5 miliardy eur, jeho celkový dluh ale dosahuje asi 300 miliard eur.
S poskytnutím finanční pomoci Řecku je ze strany Atén spojena celá řada ústupků, především v oblasti rozpočtových škrtů a další fiskální střídmosti. Proti dalšímu šetření, které zahrnuje i snižování platů a růst daňové zátěže, se v ulicích Atén mohutně protestuje. Ve středu už zahynuli v souvislosti s protesty tři lidé.