...mohla rozšířit i do dalších zemí eurozóny.
Euro při ranním obchodování kleslo až na 1,2738 dolaru, nejslabší úroveň od března 2009. Investoři mezitím čekali na komentáře od Evropské centrální banky (ECB) v otázce, jak hodlá pomoci zabránit nákaze řeckými problémy. [ID:nSCH633592]
Evropští politici upozorňují, že na záchranném balíčku pro Řecko závisí přežití eura. To umocňuje averzi k riziku a povzbuzuje poptávku po bezpečných aktivech typu dolaru, který ve čtvrtek vystoupal na roční vrchol ke koši světových měn <.DXY>.
"Hnací silou zůstávají obavy z evropské situace v kombinaci s mizivou chutí riskovat," řekl Kasper Kirkegaard, měnový stratég z Danske Bank.
Euro ve 12:55 ubíralo 0,2 procenta na 1,2780 dolaru <EUR=>. Od začátku týdne se však propadlo již zhruba o 4 procenta, a má tak nakročeno k největší týdenní ztrátě od října 2008.
Ve čtvrtek euro oslabilo na celé čáře, když se propadlo na více než roční minimum vůči jenu <EURJPY=>, devítiměsíční dno k britské libře <EURGBP=> i nejnižší úroveň za měsíc proti švýcarskému franku <EURCHF=>.
Jednotná měna nicméně umazala část ztrát poté, co Španělsko uspělo s prodejem pětiletého státního dluhopisu, byť s vyšším výnosem než v minulé, březnové aukci. To částečně zmírnilo obavy trhu, že by úvěrová rizika Madridu mohla rychle růst. [ID:nMDT009006]
"Výsledky aukce naznačují pocit, že by ta nákaza, alespoň pro Španělsko, nemusela být tak silná," řekl Lutz Karpowitz, měnový stratég z Commerzbank ve Frankfurtu.
"Ale kdoví, jak dlouho tahle úleva vydrží?"