VERZE 2-PRŮZKUM-Řecká krize zřejmě dále nezpozdí termíny přijetí eura

06.05.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Prognózy přijetí eura oproti únoru převážně beze...

...změn

* Průzkum ovšem naznačuje možné budoucí odklady

* Pouze 5 ze 27 ekonomů vidí možnost odmítnutí Estonska

* Pro údaje průzkumu klikněte na: <EMUPOLL30>

(přidává podrobnosti, souvislosti, citáty ekonomů)

LONDÝN, 6.května (Reuters) - Eskalace řecké dluhové krize během posledních tří měsíců dále nezpozdila termín nových členských zemí EU pro zavedení eura, ukázal aktuální kvartální průzkum agentury Reuters.

Únorový průzkum ukázal, že řecká dluhová krize podemlela víru v další rozšiřování eurozóny, a nejméně o rok tak zřejmě oddálila vstup největších evropských ekonomik do eurozóny.

Ačkoli medián předpovědí 40 ekonomů oslovených v průzkumu Reuters zveřejněném ve čtvrtek se od posledního průzkumu i přes zhoršení řeckých problémů příliš nezměnil, respondenti s větší ochotou, s výjimkou Estonska, odsouvali termíny rozšíření dále do budoucnosti.

Z průzkumu stále vyplývá, že Polsko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko zřejmě přijmou euro v roce 2015, ovšem respondenti posunuli prognózu vstupu Česka do eurozóny o jeden rok na 2016.

Nicméně 8 analytiků z 38 oslovených v aktuálním průzkumu uvedlo, že nejméně jedna země ze skupiny zahrnující Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Litvu, Lotyšsko, Rumunsko a Česko přijme euro až v roce 2018 či později. V únorovém průzkumu se pro tuto možnost vyjádřili čtyři respondenti ze 49.

"Možnost rychlého vstupu jakékoli země do eurozóny vposled snížily nedávné události v Řecku a podpora rozšiřování ze strany stávajících členských zemí eurozóny také zřejmě poklesne," uvedl Neil Shearing z Capital Economics. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Pro graf přijetí eura prosím klikněte na: http://link.reuters.com/qan82k ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Jako překážku vstupu do eurozóny respondenti kromě boje se značnými rozpočtovými schodky uváděli především nedostatek politické vůle.

Minulý týden tisk citoval českého prezidenta Václava Klause, jenž řekl, že příčinou řeckých dluhových problémů je spíše euro, a nikoli ekonomická politika Atén. [ID:nLDE63R0FV]

Ekonomové také o rok posunuli termín očekávaného přijetí eura v Lotyšsku, a to na rok 2015.

Evropská komise ve středu zveřejní svůj názor na připravenost Estonska na vstup do eurozóny, přičemž pouze 5 ekonomů ze 27 očekává, že komise estonskou žádost o členství zamítne.

Někteří respondenti uvedli, že přijetí Estonska by Evropské unii poskytlo příležitost ukázat, že řecká krize nenarušila projekt jednotné měny, aniž by do 16člennéh bloku chtěli vpustit další ekonomickou Pandořinu skříňku.

"Všechna kritéria vstupu se zdají být v pořádku a eurozóna právě teď v každém případě potřebuje pozitivní zprávy," uvedl Gyorgy Barta z CIB Bank v Budapešti.

"Estonsko je příliš malé, aby působilo nějaké potíže."

Kontrola inflace, jež v roce 2007 zhatila žádost Litvy o členství v eurozóně, se nyní u většiny východoevropských ekonomik jeví jako menší problém. Podle průzkumu by se však mohla ukázat jako problematická v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Pokud jde o celou Evropskou unii, tak s výjimkou vstupu Chorvatska v roce 2012 je další rozšiřování 27členného bloku v průběhu příštích pěti let zřejmě nepravděpodobné. Turecko a Albánie budou na vstup muset čekat do dalšího desetiletí.

"Ty termíny jsou daleko v budoucnosti, ale předpokládáme, že potíže Řecka povedou k přehodnocení nejen rozšiřování eurozóny, ale také Evropské unie," uvedla Agata Urbanska z ING v Londýně.

(Pro analýzu konvergence k EMU klikněte [ID:nLDE63S119])

(Pro faktografii k průzkumu klikněte [ID:nLDE6451J2])

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK