Pozorně sledovaný Dow Jonesův index ve čtvrtek oslaboval, stejně jako většina trhů převážně kvůli problémům Řecka. Asi dvě hodiny před koncem obchodování se ale indikátor začal rychle sunout dolů a spolu s ním další indexy. Dow Jones ztrácel až 1000 bodů, což je nejvíce v historii Wall Streetu a největší procentní propad od "černého pondělí" v roce 1987. Za 15 minut index klesl až o 700 bodů, jen aby za dalších 15 minut o 600 bodů zpevnil.
"Je to podobné tomu, co předcházelo pádu Lehman Brothers," cituje finanční televize CNBC jednoho z makléřů, který si nepřál být jmenován. Právě CNBC krátce po mohutných propadech indexů s odkazem na své zdroje uvedla, že problémem by mohl být i lidský faktor.
Vedle propadu cen akcií se ve stejnou dobu začala prudce zvyšovat cena zlata a značné výkyvy zaznamenaly měnové páry. Jako pravděpodobné se proto jeví, že mohutný pád cen akcií byl souhrou více faktorů, z nichž hlavním a spouštěcím faktorem byly zřejmě obavy z vývoje v Řecku. Krátce před pádem indexů totiž na CNBC hovořil šéf vlivného dluhopisového fondu Pimco Mohamed El-Erian, který je považován za jednoho z nejvlivnějších analytiků současnosti.
"Zaznamenali jsme, že řecká krize se přelévá do celého regionu, ovlivňuje celou eurozónu a je na pokraji toho, aby se z ní stala krize globálních rozměrů," řekl El-Erian na CNBC. Banky v Evropě se podle něj už teď kvůli Řecku zdráhají vzájemně si půjčovat.
Zdroje CNBC po čtvrtečním incidentu ukázaly na banku Citigroup, kde se údajně jeden z makléřů při zadávání prodejního pokynu u futures kontraktů E-mini S&P 500 spletl v řádech a místo milionů zadal miliardy. Citigroup uvedla, že si není žádného pochybení vědoma, informaci ale prověří a vyšetří. O historicky rekordním propadu Dow Jonesova indexu byl podle agentur informován prezident Barack Obama.
Čistě teoreticky by lidská chyba mohla být i za problémem takového rozsahu. Velké instituce totiž při obchodování používají zmíněný high freguency trading, což jsou obchody, které řídí počítače. Ty jsou předem naprogramovány, reagují na sebemenší výkyvy v kurzech a obchodují v nanosekundách. Burzy jako je NYSE mají mechanismy, jak případnou paniku na trhu mírnit, u čistě elektronických burz je to ale problém.
Akciová burza NYSE a další trhy uvedly, že se budou půlhodinovým incidentem zabývat. NYSE i Nasdaq už také sáhly k prvním opatřením, a zrušily všechny transakce v době od 14:40 do 15:00 newyorského času, kde se cena vychýlila o více než 60 procent.
Akciové trhy už několik dnů vykazují známky nestability a jsou náchylné k poklesu. Od loňského března má většina burz více než padesátiprocentní zhodnocení a korekce je podle analytiků namístě. Ze čtvrtečních dramatických propadů vyšlo vítězně zlato, které je ve většině světových měn na rekordech a blízko rekordu je i v dolarech. Silný růst zaznamenal i takzvaný indikátor strachu, tedy index VIX, který měří zajištění investorů proti dalšímu poklesu na burzách. Index zpevnil až o 60 procent.