DATA V KOSTCE 3-Ceny rostou podle odhadů, nezaměstnanost klesá

10.05.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává další...

...komentáře)

PRAHA, 10.května (Reuters) - České spotřebitelské ceny (CPI) v dubnu meziměsíčně stouply o 0,3 procenta, stejně jako za předchozí měsíc, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziroční inflace zrychlila na 1,1 procenta, nejvyšší úroveň od června loňského roku, z březnových 0,7 procenta. Centrální banka předpovídala v poslední květnové prognóze dubnovou inflaci na 0,9 procenta.

Míra nezaměstnanosti v dubnu klesla na 9,2 procenta z 9,7 procenta za předchozí měsíc, uvedlo v pondělí Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Nezaměstnanost tak pomalu klesá z únorového maxima, kdy činila 9,9 procenta.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE CPI 04/10 03/10 04/09 meziměsíční změna v pct +0,3 +0,3 -0,1 meziroční změna v pct +1,1 +0,7 +1,8

* TABULKA NA [ID:nWLA3476] NEZAMĚSTNANOST 04/10 03/10 04/09 procento nezaměstnaných 9,2 9,7 7,9 nezaměstnaní celkem 540.128 572.824 456.726

* TABULKA NA [ID:nWLA3477]

OČEKÁVÁNÍ TRHU

Analytici předpovídali meziměsíční růst CPI o 0,3 procenta a meziroční spotřebitelskou inflaci na úrovni 1,1 procenta. Dubnovou nezaměstnanost očekávali ve výši 9,5 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15>.

NEPŘEHLÉDNĚTE

INFLACE * Meziměsíční inflaci ovlivnily zejména ceny pohonných hmot, jež v dubnu přidaly 2,2 procenta, a od ledna tak vyskočily již celkem o 12,5 procenta. * Opačný vliv měly ceny v oddíle rekreace a kultura, kde se snížily zejména ceny audiovizuálních a fotografických zařízení, a sice o 1,1 procenta. * Na meziročním výsledku se podílelo především rychlejší zdražování v oddíle bydlení, kde meziroční pokles cen zemního plynu zpomalil na 6,5 procenta z 12,3 procenta v březnu.

NEZAMĚSTNANOST * Počet nezaměstnaných se meziměsíčně snížil o 32.696 osob, což je nejvýraznější pokles od května roku 2004. * Z celkového počtu 540.128 osob registrovaných na českých úřadech práce je 523.591 uchazečů, kteří jsou do dvou týdnů schopni nastoupit do zaměstnání.

KOMENTÁŘE

MIROSLAV FRAYER, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Jedná se tak již o třetí měsíc v řadě, kdy byla oproti očekávání zaznamenaná nižší nezaměstnanost. Z únorové úrovně 9,9 procenta, která byla nejvyšší od ledna 2005, tak míra nezaměstnanosti během dvou měsíců umazala již poměrně dost."

"I přes námi očekávaný letošní hospodářský růst ve výši zhruba 1,5 procenta předpokládáme v následujících kvartálech pouze stabilizaci míry nezaměstnanosti. Ke konci roku 2010 pak vidíme míru nezaměstnanosti pod hranicí 10 procent. Viditelnější zlepšení na trhu práce očekáváme až v roce 2011."

HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK

"Počet lidí bez práce se snížil o téměř 33 tisíc! Jedná o rekordní meziměsíční pokles nezaměstnaných od počátku nové statisticky trhu práce. Počet volných pracovních míst ale bohužel neroste tak rychle, aby se současné tempo poklesu míry nezaměstnanosti udrželo."

"Udrží-li se současný trend snižování nezaměstnanosti, nepřekročí letos její míra 10 procent, jak jsme se původně obávali. Nově předpokládáme letošní průměrnou míru registrované nezaměstnanosti na 9,5 procenta."

"Zatímco v průběhu roku může klesnout k 9 procentům, ke konci roku ji očekáváme opět nad 9,5 procenta. V roce 2011 počítáme s průměrnou mírou registrované nezaměstnanosti stále ještě nad 9 procenty."

"Pouze mírné oživení ekonomiky nevytvoří dostatek volných pracovních míst a čerství absolventi škol budou mít stále problém najít odpovídající uplatnění. V některých měsících roku 2011 se může míra nezaměstnanosti dokonce přiblížit k hranici 10 procent."

VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ EKONOM, ING COMMERCIAL BANKING, PRAHA

"Pokles nezaměstnanosti signalizuje, že fundamenty kupní síly domácností a soukromé spotřeby se postupně zlepšují. Březnový obrat trendu u maloobchodních tržeb zpět k růstu by se tedy mohl udržet i v následujících měsících, kdy lze očekávat také příznivější čísla ze soukromé spotřeby."

JAN VEJMĚLEK, SÉF EKONOMICKÉHO VÝZKUMU, KOMERČNÍ BANKA

"Inflace se tak v posledních měsících opatrně vydává směrem vzhůru, zůstává však bezpečně pod inflačním cílem."

"Výše tlačí spotřebitelské ceny faktory, které jsou mimo kontrolu centrální banky – zdražují především pohonné hmoty, zemní plyn, a dále alkoholické nápoje a tabák, kde se projevují vyšší spotřební daně."

MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK

"Inflace v dubnu rostla jen nepatrně pomaleji, než jsme odhadovali. Z hlediska struktury nejde o překvapení. Zvýšení cen jde na vrub především pohonným hmotám, a zemnímu plynu."

"Počítáme s tím, že míra inflace bude i při nedostatku poptávkových inflačních tlaků směřovat vzhůru a v letních měsících dosáhne dvouprocentního cíle ČNB."

"Dnes zveřejněný údaj o inflaci by neměl trhy výrazněji ovlivnit, zajímavěji i z hlediska měnové politiky vyznívá překvapivý pokles míry nezaměstnanosti."

"Z hlediska vývoje koruny bude nyní klíčové, jak trhy přijmou opatření přijatá jednotlivými zeměmi eurozóny a ECB v reakci na vývoj situace kolem Řecka."

PAVEL SOBÍŠEK, HLAVNÍ EKONOM, UNICREDIT BANK, PRAHA

"Inflace je v souladu s očekáváním trhu, čili nepředpokládám, že by to mělo nějaký vliv na obchodování, nicméně je třeba vidět, že se dostala o 0,2 procentního bodu nad úroveň odhadovanou ČNB."

"Takže centrální bankéři, kdyby se k tomu vyjádřili, tak by museli říci, že jsou rizika ve směru inflace proti jejich výhledu."

"Samotný fakt, že v dubnu klesl počet nezaměstnaných o 32.000 je velice významný. Je vidět, že zejména zřejmě výrobní podniky teď nabírají zaměstnance se stejnou pružností, s jakou je kdysi na začátku krize propouštěly. Je to známka toho, že poptávka v ekonomice je, alespoň ve výrobní sféře."

ODKAZY

Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.

SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB * Česká národní banka (ČNB) koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou by chtěla v letošním roce udržet na úrovni 2 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. * Naposledy ČNB měnila nastavení měnové politiky 6.května, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní minimum 0,75 procenta. * ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace ve druhém kvartále roku 2011 dosáhne 1,8 procenta, ve třetím čtvrtletí téhož roku předpovídá taktéž 1,8 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK