Hornung řekl, že pokud by se Česká republika vypořádala s penzijní reformou a s reformou zdravotní péče, pak by měla česká ekonomika pevné základy a nebyl by důvod prakticky k žádným obavám, co se týče konkurenční schopnosti země po odeznění krize.
Koncem května se budou konat parlamentní volby, z nichž má vzejít vláda s plným politickým mandátem. Zhruba rok řídí stát úřednická vláda, které chybí moc k prosazení hlubokých reforem.
"Česká republika je zajímavý příklad, protože když se podíváme na parametry zadlužení, tedy poměr dluhu k HDP, tak proti ostatním evropským zemím si vede dost dobře. Na druhou stranu ale určité obavy vzbuzuje vývoj (zadlužení). Proto je klíčové, aby nová vláda přišla s plánem, který bude věrohodný a poskytne k příštímu roku podrobnosti," řekl Hornung.
Pokud by nová vláda stabilizovala poměr dluhu k HDP na současné úrovni a pokročila v reformě penzí a zdravotní péče, pak by se podle analytika dalo uvažovat i o zvýšení ratingu. Platí to ale i obráceně, tedy pokud se vládě nepodaří tato opatření prosadit, zvýší se tlak na snížení ratingu.
Poměr dluhu k HDP loni v České republice činil 35,4 procenta, což je pátý nejlepší výsledek ze všech 27 členů Evropské unie. O rok dříve na tom ale země byla ještě lépe a poměr dluhu k HDP činil 30 procent.
Ministerstvo financí odhaduje, že poměr dluhu k HDP se letos zvýší na 37,5 procenta. To ale bude pořád hluboko pod průměrem EU, který loni činil 73,6 procenta.