ROZHOVOR-Česko musí zarazit zadlužování, aby udrželo rating (OPAK.)

11.05.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* Poměr dluhu k HDP by měl zůstat na současné...

...úrovni

* Nová vláda by měla ukázat, jak toho chce docílit

* Pro rating je také klíčová reforma penzí a zdravotnictví

Jana Mlčochová

PRAHA, 10.května (Reuters) - Nová česká vláda musí přijít s věrohodným a podrobným plánem na stabilizaci státního dluhu, aby v budoucnu odvrátila sestupný tlak na hodnocení závazků od Moody's, v současnosti na stupni A1, uvedla agentura v pondělí.

Česká ekonomika je zdravá a její schopnost udržet po krizi konkurenceschopnost nebude výrazně ohrožena, pokud ovšem zahájí klíčové reformy sociálního a zdravotního systému, řekl agentuře Reuters vedoucí analytik Moody's Dietmar Hornung.

"Česká republika je zajímavý případ, protože pokud se podíváme na ukazatele dluhu, dluhu vůči HDP, tak z toho vychází ve srovnání s jinými členy EU celkem příznivě. Dynamika v této oblasti však zároveň vzbuzuje jisté obavy," řekl Hornung.

Stabilizace poměru dluhu k HDP na současné úrovni by spolu s pokrokem v reformě sociálního systému a zdravotnictví vytvořila tlak na zlepšení ratingové známky, uvedl Hornung.

Na druhé straně neúspěch v těchto oblastech by vedl k tlaku směrem k horšímu ratingu, řekl.

Poměr státního dluhu vůči HDP loni stoupl na 35,4 procenta z 30 procent v roce 2008, nicméně jde stále o pátý nejnižší výsledek v rámci EU.

Ministerstvo financí předpovídá, že tento poměr letos stoupne na 37,5 procenta, a bude tak stále hluboko pod průměrem EU, jenž loni činil 73,6 procenta.

Česko však oproti mnoha sousedům v regionu zatím nevyřešilo potíže průběžného financování penzí, jež vzhledem ke stárnutí populace nevyhnutelně prohloubí schodek veřejných financí.

"Pokud jde o strukturální záležitosti spojené s penzemi a zdravotní péčí, tak Česká republika v rámci regionu zaostává, a to je pro rating negativní," řekl Hornung. "Nezdar v řešení těchto věcí by vposledku vedl k sestupnému tlaku."

Hospodářská krize obnažila strukturální schodek země.

Ačkoli Praha nemusela zachraňovat bankovní sektor ani stimulovat spotřebu, skončily loni veřejné finance s deficitem 5,9 procenta HDP, když se hospodářský růst přesahující v posledních letech 5 procent stočil v loňském roce do poklesu o 4,1 procenta.

"Pro novou vládu bude klíčové přijít s plánem, který bude důvěryhodný a nabídne podrobnosti k roku 2011," řekl Hornung.

Češi půjdou za tři týdny k volbám, z nichž by měla opět vzejít vláda s jasným politickým mandátem poté, co zemi od pádu středopravé koalice Mirka Topolánka loni na jaře vede přechodný kabinet Jana Fischera.

V průzkumech veřejného mínění vede tři týdny před volbami sociální demokracie, jež upřednostňuje pro zúžení schodku vyšší daně před úsporami a uvádí, že penzijní systém nepotřebuje zásadní reformu, pouze parametrické změny.

Strana také plánuje navýšit výdaje v sociální oblasti, což chce pokrýt úsporami díky průhlednějšímu hospodaření státu a lepšímu výběru daní. Analytici o tom nicméně pochybují.

Vzestup menších stran však komplikuje předpověď možné nové vládní sestavy. [ID:nWLA3495]

Hornung řekl, že se Moody's zdržuje doporučení pro politiky, ale uvedl, že velmi obecně řečeno "hospodářský růst méně trpí úsporami než zvyšováním daní."

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK