Nyní představuje energie ze slunečních paprsků jen polovinu procenta světových dodávek elektřiny. IEA upozorňuje, že zvýšení její produkce je nezbytné, aby se snížily emise skleníkových plynů a závislost lidstva na fosilních palivech.
"Bez rozhodného kroku se emise CO2 z energetiky do roku 2050 více než zdvojnásobí," varuje agentura. Dodává, že s vyšší spotřebou ropy zesílí i obavy o zajištění jejích zdrojů.
Přední producenti solární energie, například Španělsko a Německo platí za elektřinu ze solárních elektráren ve zvláštním tarifu, aby mohly náklady solární technologie postupně klesnout na stejnou úroveň jako u běžných elektráren.
Tohoto bodu se nejdříve dosáhne v oblastech s vysokým slunečním zářením; organizace Solar America Initiative ho chce v USA dosáhnout v roce 2015. IEA odhaduje, že střešní fotovoltaické panely se na paritu nedostanou před rokem 2020 a velké solární elektrárny do roku 2030.
Koncentrované solární systémy (CSP) s čočkami a zrcadly můžou parity dosáhnout na slunných místech do roku 2020. Obě technologie dohromady by tak do roku 2050 mohly vyrábět 9000 terawatthodin elektřiny a emise CO2 by to snížilo téměř o šest miliard tun, napsala agentura Reuters.