Podle Miroslava Frayera z Komerční banky by česká koruna mohla začít postupně získávat zpět svůj status bezpečné měny, jako tomu bylo před zhruba dvěma roky. "Česká ekonomika operuje v nízkoinflačním prostředí, s nízkým deficitem běžného účtu a je nezávislá na financování ze zahraničí. To jsou faktory, které koruně nahrávají. Přesto zde však panují určitá rizika pramenící především z možného snížení ratingů, před kterým naposledy varovala agentura Moody's," uvedl analytik.
Analytik Komerční banky Jan Vejmělek nepředpokládá, že by finanční trhy výrazně reagovaly na dnes zveřejněná data o vzrůstu české ekonomiky za první čtvrtletí meziročně o 1,2 desetiny procenta. "Dnešní výsledek nemění náš celoroční výhled. Po loňském hospodářském poklesu o 4,1 procenta předpokládáme pro letošní rok zlepšení o 1,5 procenta, když ve zbytku roku přepokládáme, že česká ekonomika začne ve větším rozsahu reflektovat oživení ekonomiky eurozóny," uvedl Vejmělek. Upozornil, že rizikem tohoto předpokládaného vývoje je scénář prohloubení dluhové krize, turbulence na finančních trzích a opětovné riziko recese v eurozóně.
Frayer upozornil na vývoj kurzu dolaru k euru, který se v první polovině týdne přiblížil svému minimu za posledních 14 měsíců. Kurz USD/EUR po pondělním růstu nad 1,3000 v úterý klesal ke hranici 1,2700 USD/EUR, kde se pohyboval prakticky po celý den. Během dnešního asijského obchodování dále klesal a přiblížil se svému 14měsíčnímu minima na úrovni 1,2600 USD/EUR. "Je třeba si uvědomit, že představený záchranný balík není impulzem k tomu, aby se začalo věřit v brzký konec panující nepříznivé situace," uvedl analytik. "Pro to, abychom se u eura dočkali déletrvajícího posilujícího trendu, bude zapotřebí důvěra investorů v to, že vlády postižených států budou schopny plnit stanovené podmínky a konsolidovat svoje veřejné finance. Do té doby bude na trzích panovat nervozita," dodal.
Dolar se kolem 10:30 obchodoval na 1,2718 USD/EUR.