Stát podpořil 108 průmyslových zón, dotace stály 10,88 mld. Kč

12.05.2010 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 12. května (ČTK) - Státní podporu získalo od roku 1998 celkem 108 průmyslových zón, na jejichž výstavbu stát přispěl 10,88 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik agentury CzechInvest, které má ČTK k dispozici. Podle CzechInvestu investoři v tuzemských průmyslových zónách do konce roku 2008 investovali 210 miliard korun. V průmyslových zónách zakotvilo 606 společností, které zaměstnaly 103.054 lidí.

Nejvíce průmyslových zón podpořil stát ve vysokou nezaměstnaností sužovaném Ústeckém kraji, kde jich díky dotacím vzniklo 20. Druhá příčka patří se 14 podpořenými zónami Moravskoslezskému kraji, o třetí místo se dělí Jihomoravský a Středočeský kraj, kde stát dotoval vznik 12 průmyslových zón. Naopak poslední místo z hlediska počtu podpořených průmyslových zón připadlo Karlovarskému kraji, ve kterém státní podporu ve formě převodu půdy z Pozemkového fondu získala pouze jedna průmyslová zóna.

Nejvyšší státní dotaci, zhruba dvě miliardy korun, pak získala průmyslová zóna v Kolíně, ve které byla postavena automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile. Následuje strategická průmyslová zóna Triangle v Žatci (1,7 miliardy korun), kde nyní například vyrábí LCD televizory společnost Panasonic. Třetí místo patří strategické průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku, kterou stát podpořil dotacemi v hodnotě 1,23 miliardy korun. V zóně působí pět společností.

Příprava průmyslových zón je součástí investičních pobídek, které jsou v Česku poskytovány od roku 1998 a zahrnují také slevu na dani z příjmů právnických osob, finanční podporu nových pracovních míst, školení a rekvalifikace. Investiční pobídky podle studie poradenské společnosti Deloitte vydělaly Česku od roku 1998 celkem 230 miliard korun a vytvořily 308.000 nových pracovních míst. Stát tuzemským a zahraničním investorům poskytl podporu 30,068 miliardy korun a na firemních daních a odvodech za zaměstnance pak od těchto společností a jejich dodavatelů vybral 260,41 miliardy korun.

Hodnota přímých zahraničních investic mířících do Česka prostřednictvím agentury CzechInvest ale v posledních letech klesá. Hlavní podíl na nich totiž nyní mají investice zaměřené na výzkum, vývoj a služby, které jsou finančně méně náročné.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK