"Podařilo se nám zvýšit výnosy při téměř nezměněných nákladech. Náklady na úvěrové riziko měly jen omezený dopad, nezměněný proti stejnému období loňskému roku," uvedl generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.
Úvěry skupiny klesly o tři procenta na 400,9 miliardy Kč. Jelikož hypotéky a úvěry ze stavebného spoření meziročně rostly dvojciferným tempem, jejich společný podíl na celkovém úvěrovém portfoliu skupiny vzrostl meziročně ze 43 procent na 51 procent v letošním prvním čtvrtletí.
Vklady meziročně stouply o tři procenta na 752,3 miliardy korun a zůstaly na stejné úrovni jako ve čtvrtém čtvrtletí 2009. Růst zaznamenaly všechny kategorie vkladů, klientské vklady se zvýšily meziročně o dvě procenta na 453,5 miliardy Kč.
Pozitivní vývoj udržitelného zisku je podle ČSOB především výsledkem růstu provozních výnosů, nezměněných provozních nákladů a omezených ztrát ze znehodnocení, které s sebou přineslo oživení české ekonomiky. Udržitelné provozní výnosy se meziročně zvýšily o procent, což jde na vrub především 15procentnímu meziročnímu růstu čistého úrokového výnosu. Provozní náklady skupiny zůstaly přibližně stejné.
Konsolidovaná kapitálová přiměřenost skupiny ČSOB dosáhla koncem března 2010 hodnoty 15,22 procenta proti 10,69 procenta na konci loňského prvního čtvrtletí. Likvidita skupiny ČSOB se dále zvýšila, když se poměr úvěrů ke vkladům meziročně snížil ze 74,1 procenta na 70,4 procenta.
ČSOB měla k 11. květnu 2010 dluhopisy emitentů z vybraných jihoevropských zemí a Irska v účetní hodnotě celkem 14,45 miliardy Kč. Z toho bylo 5,94 miliardy Kč v italských dluhopisech, 7,91 miliardy Kč v řeckých a 0,6 miliardy ve španělských obligacích.
Rozdíl mezi udržitelným a vykázaným ziskem v roce 2009 tvoří zejména kladné přecenění portfolia cenných papírů takzvaných CDO s pozitivním dopadem do čistého zisku 266 milionů Kč v prvním čtvrtletí 2010 a negativní zaúčtování ALM hedgingu podle mezinárodních účetních standardů v prvním čtvrtletí 2009 s negativním dopadem do čistého zisku 399 milionů Kč.
Skupina ČSOB, která je vedoucím hráčem na trhu finančních služeb v ČR, je součástí mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC. Ta působí v Belgii a v regionu střední a východní Evropy. Jejími značkami jsou ČSOB pro bankovnictví, pojištění, správu aktiv, penzijní fondy, leasing a faktoring, Poštovní spořitelna pro bankovnictví v síti pošt, Hypoteční banka pro hypotéky a ČMSS pro financování bydlení.
Akcie ČSOB se zřejmě začnou obchodovat na pražské burze. Skupina KBC již dříve oznámila, že uvede na pražskou burzu 30 až 40 procent akcií české banky. Tento krok je součástí restrukturalizačního plánu KBC Groep, který v listopadu schválila Evropská komise.