O výplatu dividend usiloval Kroužecký už několikrát, i v minulosti to valná hromada vždy zamítla. Podle vedení firmy potřebuje SU peníze z kumulovaného zisku rovněž kvůli pokrytí výpadku v tržbách, zejména s ohledem na zhoršující se kvalitu uhlí s vyšším obsahem síry. To zhoršuje pozici na trhu a vzhledem ke konkurencí je omezená možnost zvyšování ceny uhlí. Peníze chce využít také na tvorbu finanční rezervy na nákup emisních povolenek od roku 2013.
Vedení SU ve zveřejněném prohlášení navíc zpochybňuje, jestli má Kroužecký kontrolu nad svými akciemi. Podle dosavadních informací ovládá jeho podíl finančník Pavel Tykač, jenž usiloval o převzetí dalšího podílu v SU. Generální ředitel SU František Štěpánek vlastní 40 procent akcií, 30 procent akcií pak náleží ekonomickému řediteli Jaroslavu Rokosovi. Oba dva opakovaně odmítli své podíly ve společnosti prodat.
Na prodej ale zřejmě budou Kroužeckého akcie. Podle týdeníku Euro soud rozhodl o exekuci na majetek Kroužeckého. Hodnota jeho akcií je prý oceněna asi na osm miliard korun. Kroužecký dluží společnosti Aqua Investments 36 milionů dolarů (675 milionů korun), které kvůli sporům se svými společníky Františkem Štěpánkem a Jaroslavem Rokosem není schopen splatit. Exekutorem bude Juraj Podkonický. Účast Tykače v dražbě potvrdil týdeníku jeho mluvčí.
Vedení SU se pokouší případné dražbě předejít. Štěpánek v prohlášení firmy uvedl, že poslední možností je předložení nabídky odkupu akcií Kroužeckého za reálnou cenu podle akcionářské dohody a stanov. Tuto nabídku prý ovšem Kroužecký striktně odmítl. Odkup akcií za cenu převyšující hodnotu určenou ve stanovách může mít podle SU negativní dopady na další investice do rozvoje firmy i regionu.