Eurozóna se minulý víkend dohodla na vytvoření fondu, který by měl mít k dispozici až 750 miliard eur (asi 19,1 bilionu Kč). Fond by ale fungoval pouze jako záchranná síť, která by se použila jen v případě, že by některá z členských zemí byla v tak vážných finančních problémech, že by je nebyla schopna sama řešit.
Na vyhlídky eurozóny po oznámení záměru vytvořit masivní záchranný fond se Reuters dotazoval více než 60 ekonomů. Z průzkumu například vyplynulo, že prakticky nikdo nepředpokládá, že by některá z členských zemí skutečně fond potřebovala využít. Pravděpodobnost, že se tak stane, je naopak podle expertů minimální.
Po víkendové dohodě evropských lídrů klesá i pravděpodobnost, že Řecko v nejbližších pěti letech opustí eurozónu. S takovým scénářem počítá už jen asi pět procent dotázaných. Podobně riziko, že Řecko v krátkodobém výhledu bude muset sáhnout k restrukturalizaci dluhů, se snížilo na deset procent. Pravděpodobnost, že záchrannou síť bude muset využít Řecko či Portugalsko, se teď pohybuje kolem 20 procent.
Analytici také předpokládají, že evropská ekonomika v příštím roce a půl vykáže jen velmi slabý růst.