...opatření v eurozóně zadusí křehké oživení a podnítí sociální nepokoje.
Euro sice v pondělí po oznámení protikrizového balíku v hodnotě 750 miliard eur vystoupalo až na úroveň zhruba 1,31 dolaru, nicméně po zbytek týdne čelilo tlaku, když se pozornost investorů přesouvala k dopadu fiskálních škrtů na ekonomický růst.
Portugalští politici se ve čtvrtek dohodli na přísných úsporných opatřeních. Španělsko podobné kroky zahrnující ostré snížení platů ve státním sektoru a zrušení míst oznámilo již ve středu, a vyprovokovalo tak reakci odborů v podobě výzev ke generální stávce.
Také Řecko po zavedení tvrdých úsporných opatření čelí sílící vlně sociálních nepokojů. Minulý týden při demonstraci zahynuli tři lidé.
"Euro z rozpočtových škrtů Španělska a Portugalska nevytěžilo žádné zisky," uvedl Chris Turner, ředitel devizové strategie z ING.
"Lidé buď došli k závěru, že tyto škrty nebudou úspěšné a hlavním problémem zůstává udržitelnost zadlužení, nebo úspěšné budou a tyto ekonomiky následně razantně zpomalí růst a Evropská centrální banka bude muset držet sazby na nízké úrovni."
Euro v 10:25 podle údajů Reuters prošlo hranicí 1,2500 dolaru a sklouzlo až na 1,2493 <EUR=>, nejnižší úroveň od loňského března. Vzápětí od tohoto dna odrazilo a stagnovalo poblíž 1,2520.
Evropská měna letos k dolaru a k jenu oslabila o více než 12 procent, a z hlavních měn si tak připsala největší ztráty.
Vůči jenu euro oslabovalo o 0,1 procenta na 115,94 <EURJPY=>.