ROZHOVOR-ČR by měla vytyčit jasnou cestu k euru -komora

14.05.2010 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

* ČR potřebuje cíl pro přijetí eura, aby uklidnila...

...investory

* Zemi by prospěla silná vláda, jež dokáže provést reformy

PRAHA, 14.května (Reuters) - Česká republika by si měla stanovit cílové datum přijetí eura a cestu, jež k němu povede, jinak riskuje odliv investorů kvůli nejistotě, uvedl prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK).

Členské země Evropské unie se zavazují přijmout společnou měnu, Česká republika však dosud nestanovila pevné datum, kdy by měla do eurozóny vstoupit.

"Je tady nebezpečí, že se to zase začne posunovat, že se o tom zase začne diskutovat, proč to neudělat. Doufám, že až (pomine panika kolem Řecka)... se tomu začnou zase věnovat, protože zvítězí zdravý lidský rozum i nutnost se připojit," řekl Radomír Šimek agentuře Reuters tento týden.

ČNOPK je největší dvoustranné obchodní sdružení v České republice, jehož více než 500 členů, mezi nimi Škoda Auto nebo Siemens, zaměstnává přes 100.000 lidí.

Německo dominuje české obchodní statistice, když tam loni české firmy vyvezly zboží za 695 miliard korun, zatímco do Česka doputoval německý vývoz za 530 miliard korun.

Šimek uvedl, že pro investory je důležitý jasný výhled, a proto tolik nesejde na konkrétním datu, ale je důležité, aby se mohli připravit na to, co přijde.

"Německý investor se rozhoduje na deset patnáct let dopředu, a když nebude vědět, do čeho jde, tak to rozhodnutí posune, ale posune ho třeba jiným směrem," řekl Šimek.

Německé investice do České republiky činí zhruba 524 miliard korun, což představuje přibližně čtvrtinu celkového objemu peněz, které do země od jejího vzniku připlynuly.

Šimek poukázal na případ Slovenska, jemuž přinesl vstup do eurozóny od 1.ledna 2009 více pozitiv než negativ. Jako příklad uvedl nedávné rozhodnutí koncernu Volkswagen umístit výrobu jednoho malého modelu k Bratislavě namísto původně zvažovaných Kvasin. Jedním z argumentů bylo právě euro.

ODS i ČSSD uvádějí, že by chtěly zkonsolidovat české veřejné finance tak, aby země plnila maastrichtská kritéria nejpozději do roku 2012, respektive do roku 2013. Zároveň ale zaznívají hlasy, že vzhledem k současným potížím eurozóny s předluženými členy, jako je Řecko, nemusí Praha s přípravami spěchat.

Tomu ovšem Šimek oponuje.

"Jestliže všichni říkají, že teď na to není správná doba, musíme počkat, až jak se to vyvine, tak samo se to nevyvine. Je třeba na tom cíleně pracovat. Neustálé posunování a vymlouvání se, jak to nejde, to nepomůže," řekl.

SILNÁ VLÁDA

Kabinet Jana Fischera napsal v konvergenčním programu, jejž v únoru zaslal Evropské komisi, že by deficit veřejných financí měl do roku 2013 klesnout na 3 procenta hrubého domácího produktu, předepsaná pro přijetí eura, z loňských 5,9 procenta.

Exekutiva Evropské unie však dokument tento týden zkritizovala zejména s poukazem na mlhavost opatření navržených pro snížení deficitu v letech 2012 až 2013, během nichž by měl klesnout o 1,8 procentního bodu.

Mezinárodní organizace, naposledy OECD, se shodují v tom, že Česko potřebuje reformovat hlavně penzijní a zdravotní systém, což však naráží na odpor levicových stran, jejichž podpora se před květnovými volbami do Poslanecké sněmovny pohybuje kolem poloviny voličských hlasů.

"V okamžiku, kdy je třeba... udělat rozhodnutí, ať už je to v reformách, nebo opatřeních, která mohou být nepopulárního charakteru, tam už nejen ekonomika, ale celá společnost potřebují politiku, aby se věci rozhodovaly," řekl Šimek.

Česká republika měla vládu s jasnou většinou naposledy v letech 1992 až 1996.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK