...Evropy, a naruší tak zotavení tohoto regionu, uvedla v pátek Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).
Banka oznámila, že dopady fiskálních potíží jihoevropských členů EU a konsolidace veřejného sektoru, potřebné pro jejich řešení, budou dobře ilustrovány v nových prognózách růstu regionu, které mají být zveřejněny v sobotu.
"Opatření v západní Evropě, která tlumí poptávku - například fiskální škrty - ...budou mít dopad na země střední a východní Evropy, které tolik závisí na vývozech do eurozóny," řekl hlavní ekonom EBRD Erik Berglof televizi Reuters Insider v kuloárech výročního zasedání banky.
Podle lednové prognózy EBRD měl celý region střední a východní Evropy, jeden z nejvíce zasažených globální finanční krizí, v letošním roce vzrůst v průměru o 3,3 procenta.
Přestože se očekává, že Česko, Polsko a několik dalších zemí letos vykážou růst, nízká poptávka ze strany eurozóny bude zřejmě prodlužovat bolest zemí, jako je Maďarsko či Rumunsko, u nichž se stále předpokládá smrštění ekonomiky.
"Dříve jsme byli trochu většími optimisty, ale nyní nás evidentně znepokojují ta vnější rizika," řekl Berglof.
EBRD tento měsíc již varovala, že řecká krize by mohla zasáhnout Rumunsko, Bulharsko a Srbsko v důsledku vysoké míry expozice řeckých bank v těchto zemích.
K tomuto riziku se tak nyní přidává slabá poptávka ve vyspělejších členských zemích Evropské unie, která podrývá dovoz průmyslového zboží z tohoto exportně zaměřeného regionu.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj působí v 29 zemích a byla založena roku 1991 s cílem pomáhat zemím bývalého komunistického bloku při přechodu na volný trh.
Přehled zemí a informace o EBRD najdete na [ID:nLDE64A1XO] [ID:nLDE64A20O]
(Reportéři: Sebastian Tong, Gordana Filipovic; Přeložil: Jan Schmidt)